Autosuv.sk

Veterány

Grand Prix Bugatti Zlín

Prišiel, videl, zvíťazil. Tak by sa dala jednoducho popísať účasť Ivana Uhra staršieho na tejto rallye.
Grand Prix Bugatti Zlín

Prišiel, videl, zvíťazil. Tak by sa dala jednoducho popísať účasť Ivana Uhra staršieho na tejto rallye. Ale ako sa tento Uher z Dunajskej, dostal na preteky  majstrovstiev Europy na slávnu  Barumku? Trocha zložito.

Keď sme sa dozvedeli smutnú zvesť, že sa zrušilo jedno z najlepších veteranistických podujatí ORTV v L. Mikuláši, padla otázka, čo s načatým večerom. Ja som vedel, čo spravím. Hneď som volal do Zlína p.Tlusťákovi, že idem na ich adrenalínové podujatie pre správnych chlapov, čo sa neboja rýchlej jazdy a navyše priveziem aj dve pretekárske formule z 30. rokov minulého storočia.

Zostávalo jedine nahovoriť Uhrovcov, aby šli so mnou ničiť staré stroje na túto slávnu rýchlostnú skúšku, najvýznamnejšieho motoristického podujatia v Česku. Najrýchlejšie autá Európy vyrážajú na mestský okruh v Zlíne o 20:00 a naše stroje od 18. hod. jazdia tri jazdy po 5 okruhov, aby priviedli desaťtisíce divákov do varu a starali sa o ich zábavu.

Trať bola náročná, ako sa na správnu európsku trať rallye patrí. Ľavá, pravá, retardér, spomaľovač. Keď sme videli tie húfy fanúšikov sediacich na návesoch a na mnohých iných miestach, tak nám automaticky pravú nohu ťahalo na plný plyn. Šiel som dve jazdy s Ivanom Uhrom ako navigátor a fotograf na Triumphe Gloria Supercharged 1936. Dobre som si vybral.

Pravou nohou som sa zaprel o prevodovku a silno som sa zatlačil do sedačky. Takto zaseknutý som mal ruky voľné a mohol som smelo fotiť. Pre môjho synovca Adama Bazalu zostal Daimler DB15 special 1935 s Ivanom Uhrom starším za volantom, s lavicovou sedačkou, na nej by som lietal, ako splašený a nemohol by som fotiť.

Štart. Ivan mladší dostal kŕč do nohy a pridal plný plyn, hneď nato pridal plné brzdy a tak sme leteli. Ja som navigoval a Ivan predbiehal jednu bugatku za druhou, nás nikto nepredbehol!!! Bola to paráda! Prvá jazda sa končí, prebieham do depa, sadám do môjho čierneho Triumphu, na miesto spolujazdca beriem Adama a keďže mám trať naučenú, orgazmus predbiehania pokračuje.

Adam piští, ale drží sa. Cieľ, preskakujem znova k Ivanovi a štartujeme k ďalším adrenalínovým kilometrom. Za pol hodinu je koniec, cieľ, Ivan je dekorovaný zlatým vencom, spolujazdcom  sa pre úsporu neušiel!! "Kokso", to bola ralley! Autá vydržali, my sme boli vyšťavení, špinaví, ale šťastní. A nasleduje najväčšie prekvapenie. Posádka Ivan Uher starší a Adam Bazala vyhrali svoju kategóriu!!!!! "Tak to som si pekného hada hrial na prsiach."  Gratulujem!!!!

Text a foto: Marian Bazala

Obrázky

Pokračovať v čítaní