Autosuv.sk

Veterány

Spanilá veteránska jazda po tajných zákutiach Hornej Nitry

Presne 50 vybraných posádok veteránov prešlo Hornou Nitrou. Cestou sa zastavili aj pri funkčnej parnej hasičskej striekačke.
Spanilá veteránska jazda po tajných zákutiach Hornej Nitry

Existujú veľké symfonické orchestre, ale aj malé komorné orchestre. A existujú veľké impozantné veteránske rely a malé komorné rely. Klub historických vozidiel v Bojniciach to má rád komorne.

Vybrali sme si zo všetkých prihlášok 50 posádok, najradšej tých istých ako naposledy a ťahali to rovno do Veľkých Uheriec. Ešte pred vojnou sa tam vyrábali tonetky, stoličky svetovej kvality.

Bolo tam veľa dreva, a preto mali vlastnú parnú hasičskú striekačku. Tá tam je ešte dnes a je funkčná. V roku 1951 pumpovala vodu 40 metrov vysoko až na druhé nádvorie Bojnického zámku a malé striekačky hasili odtiaľ strechu pri požiari.

Ďalší cieľ: Skýcov, ktorý veľmi  trpel za druhej svetovej vojny. Nedozvedeli sme sa, prečo ho Nemci vypálili, ale dozvedeli sme sa, že sa tam pálilo vápno obzvláštnej kvality a predávalo sa do celého Rakúska Uhorska. Boli sme vo vápenke.

V Bošanoch sme si pozreli zrenovovaný kaštieľ Bošányiovcov a prejedli sa na pikniku v priľahlom parku. Mali sme obavu, či bude dobré počasie, a tak sme každému vraveli, aby sa modlil za dobré počasie. Až príliš veľa ľudí sa dobre modlilo, skoro sme sa upiekli a ťahali preto ako sa dalo do Bojníc. Meridiana je Meridiana -  je tam super a aj rely bola super.

Text: Nadja Seman Bailleul, Bojnice
Foto: Marián Bazala

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní

link