Autosuv.sk

Novinky SUV

Audi Activesphere ukazuje budúceho konkurenta pre Mercedes G

Defender a Trieda G dostanú nového konkurenta, ktorý prinesie nový pohľad na dizajn robustného SUV.
Audi Activesphere ukazuje budúceho konkurenta pre Mercedes G

Audi predstavilo v poradí štvrtý a zároveň posledný koncept série "sphere". Je ním robustné SUV, ktoré sa nestratí v teréne s názvom Activesphere. Štvorica konceptov nám postupne naznačila budúcnosť Audi a dala predstavu až o 20 nových elektromobiloch, ktoré prídu postupne na trh v najbližších troch rokoch.

Robustné SUV bude na rade až v roku 2027 a konkurovať bude Mercedesu triedy G a Land Roveru Defender. Audi tu vidí priestor, keďže konkurencia je to síce silná, ale počtom malá. "Je tu potenciál, pretože existujú iba dvaja prémioví hráči," zjavne narážal šéfdizajnér Audi, Marc Lichte, na Defender a triedu G.

Audi prinesie do tohto segmentu svoj vlastný dizajn. "Môžem vám povedať, že toto auto nebude vyzerať ako kópia Defendera alebo triedy G,“ povedal Lichte. Jeho slová potvrdzuje aj dizajn konceptu s veľkými zaoblenými plochami bez hrán. V spodnej časti karosérie môžeme vidieť ochranu pri jazde v teréne. Po zodvihnutí podvozka o 80 mm sa z nárazníkov a podbehov vysunú ďalšie ochranné prvky.

Zaujímavým riešením je aj výsuvná zadná časť, ktorá premení vozidlo na pickup s menšou korbou. Zadné okno sa pritom zasunie nad strechu, aby neprekážalo pri prevoze väčších predmetov a za hlavami posádky sa zas vysunie menšie okno, ktoré ju oddelí od nákladného priestoru.

Audi postavilo koncept na platforme PPE. Batéria s kapacitou okolo 100 kWh je zabudovaná do podlahy a jej energiu využíva dvojica elektromotorov - jeden vpredu, druhý vzadu. Spolu produkujú výkon 325 kW a krútiaci moment 720 Nm.

Dojazd vozidla je viac ako 600 km a nabitie z 5 na 80 % zaberie menej než 25 minút. Maximálny nabíjací výkon je 270 kW a za 10 minút nabíjania si Audi dokáže predĺžiť dojazd o 300 km.

Aj Audi už vo svojom koncepte ukazuje budúcnosť bez viditeľných displejov. Displeje budú kombinovať realitu s virtuálnou realitou. Zobrazovacie plochy nebudú za normálnych okolností viditeľné okom. Posádka ich zbadá, len keď sa na nich objaví informácia. Ak používateľ zaostrí na zobrazené informácie, a tak prejaví záujem, systém automaticky zobrazí ďalšie rozšírené informácie.

Zdroj: Audi, Autocar a Auto Express

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní

link