Autosuv.sk

Novinky SUV

Audi Q6 e-tron ako prvé sériové auto na svete dostane aktívne zadné svetlá

Druhá generácia OLED svetiel poslúži aj na komunikáciu s ostatnými účastníkmi premávky.
Audi Q6 e-tron ako prvé sériové auto na svete dostane aktívne zadné svetlá

Audi vyvíja svoj nový elektrický model Q6 e-tron, ktorý má priniesť mnoho inovácií. Pôjde o prvé vozidlo značky postavené na novej platforme PPE a podľa Audi zadefinuje nové štandardy v oblasti výkonu, dojazdu a nabíjania.

Konkrétne údaje dnes ešte nepoznáme, ale Audi nám viac povedalo aspoň o svetlometoch a hlavne zadné zaujmú svojou technikou a dostanú nálepku "world first". Pôjde o prvé aktívne digitálne zadné svetlá na sériovom modeli.

V dvoch zadných svetlometoch je spolu šesť OLED panelov. Každý panel pozostáva zo 60 segmentov a celkovo ich je teda 360. To umožňuje svetlám nielen meniť svetelné podpisy, ale aj komunikovať s vozidlami vzadu.

Zobrazením rôznych symbolov môžu svetlá upozorniť na prekážku pred vozidlom. Informácie o prekážke získa buď priamo vozidlo prostredníctvom senzorov, alebo vďaka cloudovým službám. Na začiatku bude Audi zobrazovať výstražný trojuholník a postupne majú pribudnúť aj nové symboly, blikanie či stroboskop. Na to však Audi potrebuje odobrenie od úradov.

Nový elektromobil predstaví Audi oficiálne ešte do konca roka 2023 a následne ho začne vyrábať vo svojom závode v Ingolstadte.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní