Autosuv.sk

Novinky SUV

BMW Neue Klasse X nám ukazuje tvar budúcich elektrických SUV

Neue Klasse je oveľa viac než len vozidlo, alebo špecifický koncept. Ide o nový pohľad na značku BMW.
BMW Neue Klasse X nám ukazuje tvar budúcich elektrických SUV

Nemecký výrobca v podobe vozidla BMW Vision Neue Klasse predstavil na výstave IAA 2023 svoj obraz o budúcnosti značky vo verzii sedan. Najnovšie vozidlo Vision teraz ilustruje, ako BMW vidí budúcnosť svojich SUV modelov.

"Neue Klasse je oveľa viac než len vozidlo, alebo špecifický koncept. Ide o nový pohľad na značku BMW – a zároveň bude BMW stelesňovať viac ako kedykoľvek predtým," vysvetlil Oliver Zipse, šéf značky.

V kombinácii s dvojpriestorovým dizajnom modelu BMW X predstavuje zjednodušený dizajnový jazyk exteriéru aj interiéru, vyvinutý pre Neue Klasse, krok novým smerom. Architektúra plne elektrického vozidla so zvýšenou svetlou výškou ponúka nové možnosti pre ešte priestrannejší interiér. Ide o tradičnú výhodu elektromobilov, majú dlhší rázvor náprav, krátke previsy, a tým aj viac priestoru v interiéri ako rovnako veľké vozidlo so spaľovacím motorom.

K výraznému dizajnu Vision Vehicle prispieva aj nový vzhľad značky pre modely BMW X, ako automobilka označuje svoje SUV a crossovery. Vertikálne zarovnané LED jednotky ponúkajú novú interpretáciu charakteristického svetelného podpisu BMW. Vpredu a v strede sa nachádzajú ľadviny mriežky chladiča BMW, prepracované ako trojrozmerný prvok s vertikálne vyrovnanými a podsvietenými obrysmi. Svetlomety a ľadviny mriežky spolu vytvárajú svetelný efekt, ktorý sa aktivuje, keď sa vodič priblíži k vozidlu a pokračuje v interiéri.

Zadné svetlá, ktoré siahajú ďaleko do stredu, poskytujú horizontálnu interpretáciu pre značku BMW známeho tvaru L. Ich 3D tlačené prvky využívajú individuálne ovládanie s premenlivou intenzitou svetla, aby sprostredkovali obzvlášť výrazný hĺbkový efekt.

Vo vnútri môžeme vidieť prepracovaný volant s multifunkčnými tlačidlami, centrálny displej s dotykovým ovládaním. BMW Panoramic Vision spolu s pokročilým hlasovým ovládaním inteligentného osobného asistenta BMW Intelligent Personal Assistant plnia funkciu rozhrania pre interakciu medzi vodičom a vozidlom.

BMW sa stále vyhýba prezradeniu konkrétnych technických údajov, tie sa dozvieme až pri predstavení konkrétnych modelov. Zatiaľ nám ponúka len porovnanie so súčasnou generáciou elektromobilov. Rýchlosť nabíjania sa má zvýšiť o 30 % a za 10 minút tak môže dojazd vzrásť o 300 km.

Šiesta generácia pohonu BMW eDrive zároveň poskytuje až o 30 percent väčší dojazd. Pokiaľ ide o aerodynamiku, BMW Vision Neue Klasse X sa môže pochváliť novou hodnotou. Dosahuje aerodynamický odpor znížený o 20 percent v porovnaní s porovnateľným modelom v súčasnej modelovej ponuke.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní