Autosuv.sk

Novinky SUV

BMW púšťa pilotnú flotilu iX5 Hydrogen na cesty

Vodíkové BMW iX5 vstupuje do ďalšej fázy, ktorá prinesie poznatky z reálneho užívania. Je to dláždenie cesty pre potenciálnu sériovú výrobu.
BMW púšťa pilotnú flotilu iX5 Hydrogen na cesty

Model BMW iX5 Hydrogen, vyvinutý na základe súčasného vozidla BMW X5, sa prvýkrát predstavil ako štúdia na výstave IAA v roku 2019. Prvé prototypy uzreli svetlo sveta na IAA Mobility 2021, aby si ich návštevníci mohli vyskúšať v akcii ako vozidlá zabezpečujúce kyvadlovú dopravu.

Po štyroch rokoch vývojových prác vstupuje vozidlo a vývojový projekt BMW iX5 Hydrogen do ďalšej náročnej fázy. BMW predstavilo zástupcom svetových médií prvé vozidlá z pilotnej flotily, ktoré sa tento rok dostanú do prevádzky.

Vozový park s menej ako 100 vozidlami sa následne využije na medzinárodnej úrovni na predvádzacie a testovacie účely pre rôzne cieľové skupiny. Tento zážitok z aktívnej jazdy bude preto prvou šancou pre ľudí, ktorí nie sú zapojení do procesu vývoja, získať priamu skúsenosť s tým, čo vozidlo BMW iX5 Hydrogen ponúka.

Model BMW iX5 Hydrogen sa vyrába v pilotnom závode spoločnosti BMW Group, v jej Výskumnom a inovačnom centre (FIZ) v Mníchove. Ide o prechodnú fázu medzi vývojom a výrobou, kde sa prvýkrát vyrába každý nový model od všetkých značiek spoločnosti. V karosárni, montáži, modelárstve, konštrukcii koncepčných vozidiel a aditívnej výrobe tam pracuje okolo 900 ľudí.

Technické údaje:

Maximálny výkon pohonného systému: 295 kW (401 k)
Trvalý elektrický výkon systému palivových článkov: 125 kW (170 k)
Maximálny výkon batérie (lítium-iónová technológia): 170 kW (231 k)
Maximálny výkon vysoko integrovanej elektrickej pohonnej jednotky: 295 kW (401 k)
Kapacita vodíkových nádrží: 6 kg vodíka (plynného)
Zrýchlenie 0 – 100 km/h: < 6 s
Maximálna rýchlosť: viac ako 180 km/h
Spotreba vodíka podľa cyklu WLTP: 1,19 kg/100 km
Dojazd podľa cyklu WLTP: 504 km

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní

link