Autosuv.sk

Novinky SUV

BMW radu 1 dostalo výrazné vylepšenia

Nemecký výrobca hovorí o novej generácii radu 1. Zmeny sú síce výrazné, ale technický základ zostal nezmenený a skôr môžeme hovoriť o modernizácii ako výmene generácií.
BMW radu 1 dostalo výrazné vylepšenia

BMW prichádza s novým modelom radu 1 a označuje ho ako novú v poradí štvrtú generáciu. Technický základ vozidla sa však nemení a z tohto pohľadu ho skôr považujeme za modernizovanú verziu tretej generácie. Tá prišla pôvodne na trh v roku 2019, a tak by mala mať ešte pár rokov života pred sebou.

O tom, že ide len o facelift existujúceho modelu, svedčí aj fakt, že rozmery vozidla sa zásadnejšie nezmenili. Zachovaný ostal rázvor náprav s dĺžkou 2 670 mm, šírka vozidla sa zmenila nepatrne o 1 mm na 1 800 mm a vozidlo je o málo dlhšie a vyššie. Za malou zmenou rozmerov je úprava dizajnu, nie zmena technického základu.

Zásadnejšie bola upravená najmä predná časť so širokou dopredu naklonenou maskou chladiča. BMW radu 12 pôsobí spredu teraz hranatejšie. Štandardne dodávané vysoko lesklé lišty BMW Individual Shadow Line obsahujú grafický prvok s číslom 1 v obložení Hofmeisterovho oblúka na C-stĺpiku. Vzadu sú zmenené svetlá a nárazník.

Vo vnútri dostalo vynovené BMW zakrivený panel s dvojicou displejov, ako sme na to v prípade nových vozidiel nemeckej značky zvyknutí. Počet tlačidiel a ovládacích prvkov v kokpite sa vďaka využívaniu digitálnej technológie výrazne znížil. Digitálne sa v novom BMW radu 1 ovláda aj klimatizácia.

Novo navrhnutý interiér je štandardne dodávaný bez použitia kožených poťahov. Perforované čalúnenie sedadiel je dostupné aj vo verzii Veganza s vlastnosťami podobnými koži. Výbava Veganza/Alcantara tvorí súčasť balíka M Sport Package a štandardnej výbavy modelu BMW M135 xDrive.

Trojvalcový benzínový motor v BMW 120 a štvorvalcový naftový motor v BMW 120d dostali 48-voltovú mild hybridnú technológiu, ktorá zvyšuje ich účinnosť aj spontánny nárast výkonu. Všetky pohonné jednotky prenášajú svoju silu na kolesá pomocou štandardne dodávanej 7-stupňovej dvojspojkovej prevodovky Steptronic.

Vďaka maximálnemu výkonu 125 kW (170 k) zrýchli nový model BMW 120 z 0 na 100 km/h za 7,8 sekundy. Nový model BMW 120d generuje výkon 120 kW (163 k) a zrýchli z 0 na 100 km/h za 7,9 sekundy. Model BMW 118d, tiež poháňaný štvorvalcovým naftovým motorom, poskytuje výkon 110 kW (150 k) a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 8,3 sekundy.

Na vrchole modelového radu sa nachádza verzia BMW M135 xDrive so zlepšenými výkonnostnými vlastnosťami. Model BMW M poháňa štvorvalcový motor s výkonom 221 kW (300 k), v jeho výbave sa štandardne nachádza adaptívny M podvozok so športovým riadením a inteligentným pohonom všetkých kolies. Z nuly na 100 km/h zrýchli za 4,9 sekundy.

Príchod nového BMW radu 1 je naplánovaný na október roku 2024. Najdôležitejší predajný región predstavuje domáci nemecký trh. Okrem ďalších európskych krajín patrí do prvej päťky najväčších trhov nového modelu BMW radu 1 aj Japonsko.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní