Autosuv.sk

Novinky SUV

BMW testuje vodíkové SUV iX5 pri polárnom kruhu

Bavorská automobilka v priebehu roka vyrobí malú sériu modelu a taktiež je odhodlaná pomôcť s rozširovaním siete vodíkových čerpacích staníc.
BMW testuje vodíkové SUV iX5 pri polárnom kruhu BMW

BMW iX5 Hydrogen v súčasnosti absolvuje testovanie v extrémne mrazivých poveternostných podmienkach. Všetko je súčasťou záverečného zimného testovania vozidla na verejných cestách a v testovacom centre spoločnosti BMW Group v meste Arjeplog na severe Švédska.

"Zimné testovanie v extrémnych podmienkach jasne ukazuje, že model BMW iX5 Hydrogen dokáže poskytnúť plný výkon aj pri teplotách -20 °C, a preto predstavuje životaschopnú alternatívu k vozidlu poháňanému batériovým elektrickým pohonom," hovorí Frank Weber, člen predstavenstva spoločnosti BMW AG, zodpovedný za vývoj.

BMW tvrdí, že aj v mrazivých podmienkach systém pohonu stále ponúka svoj plný prevádzkový rozsah. A doplnenie vodíkových nádrží trvá len tri až štyri minúty, a to aj v treskúcej zime.

Pohonný systém na palube modelu BMW iX5 Hydrogen spája technológiu palivových článkov s elektromotorom využívajúcim technológiu BMW eDrive piatej generácie. Vodík, ktorý využíva ako zdroj energie, sa skladuje vo dvoch 700-barových nádržiach vyrobených z plastu vystuženého uhlíkovými vláknami (CFRP). Palivový článok premieňa vodík na elektrickú energiu a dodáva výkon 125 kW (170 k).

Navyše, elektromotor môže do mixu pridať energiu uloženú v napájacej batérii. Táto batéria sa nabíja buď rekuperáciou energie, alebo z palivového článku. To všetko znamená, že keď sa vodič rozhodne preskúmať hornú hranicu dynamických schopností vozidla, má k dispozícii systémový výkon 275 kW (374 k).

BMW v priebehu roka vyrobí malú sériu modelu a taktiež je odhodlané pomôcť s rozširovaním siete vodíkových čerpacích staníc. Nemecký výrobca vidí vo vodíkových elektromobiloch ďalšiu alternatívu, ktorá by mu pomohla splniť požiadavky na mobilitu zákazníkov, ktorí nemajú vlastný prístup k infraštruktúre nabíjania elektrickej energie, často cestujú na dlhé vzdialenosti, prípadne požadujú vysoký stupeň flexibility.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní