Autosuv.sk

Novinky SUV

BMW vo videu ukazuje magickú zmenu farby exteriéru

Stlačením tlačidla môže šofér prispôsobiť farbu svojej nálade. Počas horúceho dňa môže zmeniť lakovanie z čiernej na bielu a znížiť prehrievanie auta.
BMW vo videu ukazuje magickú zmenu farby exteriéru

V podobe vozidla BMW iX Flow s technológiou E Ink, predstavenou na výstave CES 2022, ponúka výrobca prémiových automobilov z Mníchova pohľad na technológiu budúcnosti, ktorá využíva digitalizáciu na to, aby prispôsobila exteriér vozidla rôznym situáciám a individuálnym želaniam. Povrch modelu BMW iX Flow s technológiou E Ink môže meniť svoj odtieň podľa požiadaviek vodiča.

"Digitálne zážitky sa v budúcnosti nebudú obmedzovať len na displeje. Stále viac sa bude prepájať skutočné a virtuálne. V podobe vozidla BMW iX Flow oživujeme karosériu automobilu," povedal Frank Weber, člen predstavenstva spoločnosti BMW AG, zodpovedný za vývoj.

Plynulé zmeny farby umožňuje špeciálne vyvinutá karoséria, ktorá je presne prispôsobená kontúram plne elektrického vozidla iX. Po nabudení elektrickými signálmi prináša elektroforetická technológia na povrch rôzne farebné pigmenty, čo spôsobuje, že povrch karosérie získa požadované zafarbenie. "Vozidlo BMW iX Flow je pokročilý výskumný a dizajnový projekt a skvelý príklad pokrokového myslenia, ktorým je značka BMW známa," vysvetlil Adrian van Hooydonk, vedúci oddelenia BMW Group Design.

Variabilná farba exteriéru pomáha zvýšiť účinnosť

Variabilná farba exteriéru môže prispieť aj k pohodliu v interiéri a k účinnosti vozidla. To sa dosahuje s prihliadnutím na rozdielne schopnosti svetlých a tmavých farieb pri odrážaní slnečného svetla a s tým spojenou absorbciou tepelnej energie.

Biely povrch odráža oveľa viac slnečného svetla ako čierny. Z toho vyplýva, že prehrievanie vozidla a priestoru pre cestujúcich v dôsledku silného slnečného žiarenia a vysokých vonkajších teplôt možno znížiť zmenou exteriéru na svetlú farbu. V chladnejšom počasí pomôže tmavý vonkajší plášť vozidlu absorbovať citeľne viac tepla zo slnka.

V oboch prípadoch môžu selektívne zmeny farby pomôcť znížiť množstvo energie, ktoré klimatizácia vozidla potrebuje na chladenie a kúrenie. Tým sa znižuje množstvo energie, ktorú potrebuje elektrický systém vozidla, a spolu s tým aj spotreba paliva alebo elektriny vozidla. V čisto elektrickom automobile preto môže zmena farby podľa počasia prispieť aj k zvýšeniu dojazdu. V interiéri by technika mohla napríklad zabrániť prílišnému prehrievaniu palubnej dosky.

Samotná technológia E Ink je mimoriadne energeticky účinná. Na rozdiel od displejov alebo projektorov nepotrebuje elektroforetická technológia na udržanie zvoleného farebného stavu absolútne žiadnu energiu. Prúd do nej tečie iba počas krátkej fázy zmeny farby.

Milióny farebných kapsúl s farbou vo vlastnom obale

Elektroforetické farbenie je založené na technológii, vyvinutej spoločnosťou E Ink, ktorá je najznámejšia z displejov používaných v elektronických čítačkách. Povrchová vrstva modelu BMW iX Flow s technológiou E Ink obsahuje mnoho miliónov mikrokapsúl s priemerom ekvivalentným hrúbke ľudského vlasu. Každá z týchto mikrokapsúl obsahuje záporne nabité biele pigmenty a kladne nabité čierne pigmenty.

V závislosti od zvoleného nastavenia stimulácia pomocou elektrického poľa spôsobí, že sa biele alebo čierne pigmenty zhromažďujú na povrchu mikrokapsuly, čo dáva karosérii požadovaný odtieň.

Ako mení BMW farbu si môžete pozrieť vo videu nižšie spolu s predstavením technológie od času 2:25.

 

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní