Autosuv.sk

Novinky SUV

BMW X3 dostalo elektrický pohon a názov iX3

V Pekingu ukáže bavorská automobilka zatiaľ len koncept iX3. Na sériového nástupcu asi nebudeme dlho čakať. Veď už teraz je známe miesto jeho výroby.
BMW X3 dostalo elektrický pohon a názov iX3

V Pekingu ukáže bavorská automobilka zatiaľ len koncept iX3. Na sériového nástupcu asi nebudeme dlho čakať. Veď už teraz je známe miesto jeho výroby.

Spojenie elektromobility a SUV sa stane v prípade BMW čoskoro realitou. Elektrický pohon novej piatej generácie sa dostal do modelu X3. V názve elektromobilu nemôže chýbať ani písmeno "i", označujúce divíziu, zaoberajúcu sa elektrickým pohonom. BMW iX3 je zatiaľ iba konceptom, ale o príchode sériového nástupcu netreba pochybovať. Koncept je predzvesťou príchodu nielen sériového SUV iX3, ale aj ďalších elektromobilov. Piata generácia elektrického pohonu totiž zjednocuje elektromotor, prevodovku a výkonovú elektroniku do samostatného pohonného celku. Nízka hmotnosť a kompaktné rozmery dovolia technológiu využiť v širokej škále vozidiel. V budúcnosti bude ktorékoľvek vozidlo nemeckého výrobcu možné vybaviť spaľovacím motorom, plug-in hybridnou jednotkou, alebo elektrickým pohonom. 

BMW iX3
BMW iX3 a typické obličky na prednej maske Zdroj: BMW

BMW už prezradilo aj niektoré parametre, týkajúce sa elektromobilu iX3. Elektromotor s výkonom 200 kW robí z novinky všestranné auto a nie je len mestským presúvadlom. Aj v tomto prípade je zásadným problémom dojazd. Podľa novšej normy WLTP prejde iX3 na jedno nabitie 400 km. Viac ako dosť na pokrytie denného nájazdu, ale na dovolenku k moru treba ísť lietadlom. Batérie majú kapacitu 70 kWh a pri využití rýchlonabíjačky s výkonom 150 kW sa nabijú za 30 minút. Identifikačným znakom pre modely, spadajúce pod divíziu BMW i, sú prepojené obličky s modrou linkou vpredu, logo značky BMW i a difúzor na zadnom nárazníku. Obličky sú podľa očakávania uzavreté, keďže cez ne nemusí prúdiť vzduch na chladenie motora. Sériový nástupca konceptu iX3 bude vyrábaný v čínskom závode Šen-jang. Na to si však ešte počkáme zrejme do budúceho roka.

BMW iX3 Concept (13 obrázkov v galérii)

Tagy

Pokračovať v čítaní