Autosuv.sk

Novinky SUV

Čínsky elektromobil BYD Han zaútočí na prémiový segment v Európe. Poznáme aj ceny

Han EV, vlajková loď čínskej automobilky, mieri na európsky trh. Okrem iného sa chváli novým typom batérií Blade Battery.
Čínsky elektromobil BYD Han zaútočí na prémiový segment v Európe. Poznáme aj ceny

Pred pár dňami sme informovali o vstupe čínskej automobilky BYD na európsky trh. S predajom chce začať najskôr v Nórsku, kde ponúkne svoje elektrické SUV Tang EV 600.

Teraz BYD ohlásil príchod svojej vlajkovej lode Han EV. Luxusný sedan má v Európe konkurovať prémiovým značkám. Výrobca sa chváli výborným zrýchlením na 100 km/h v priebehu 3,9 s, a aj dojazdom na jedno nabitie až 605 km. Z technických údajov je to všetko. Vozidlo sa len budúci mesiac začne predávať v Číne. Silnejšia verzia by mala dosahovať výkon 200 kW a spoliehať sa na dvojicu elektromotorov, ktoré jej poskytnú pohon všetkých kolies. Práve táto verzia by sa mala dostať aj do Európy. V Číne bude k dispozícii aj menej výkonný model s jedným elektromotorom a a pohonom zadných kolies. 

BYD sa v tlačovej správe chváli hlavne novým typom batérií Blade Battery. Oproti súčasným batériám s usporiadaním "články - moduly - batéria" majú jednoduchšie zloženie, keď modulový stupeň úplne vynechali. Batéria sa tak priamo skladá z článkov a nie modulov, čím sa výrazne znižuje jej objem aj hmotnosť. Samotné články tvoria až 62,4 % objemu batérie, bežne  je to len 40 %. Benefitom má byť aj výrazne vyššia bezpečnosť batérií v prípade nehody.

Foto: BYD

Na fotografii interiéru jasne vidno snahu automobilky priblížiť sa európskym zákazníkom. Na prvý pohľad vyzerá kvalitne a v duchu dnešnej doby v ňom nájdeme minimum tlačidiel. Veľké displeje sú v Ázii bežným vybavením, takže v tejto oblasti nemusel BYD nič prispôsobovať. Han EV sa spoľahne na pokročilý súbor samoučiacich sa asistenčných systémov, ktoré využijú výhody 5G technológie. Cena vozidla v Európe sa bude podľa odhadov výrobcu pohybovať v rozmedzí 45 000 až 55 000 eur.

Zdroj: BYD a Hybrid.cz

Tagy

Pokračovať v čítaní