Autosuv.sk

Novinky SUV

Cupra spustila ekologickú výrobu elektromobilu Born

Nulové emisie počas prevádzky sú jedna vec, ale z pohľadu emisií je dôležitý aj proces výroby. Born bude v tomto pohľade pre Cupru prelomový model.
Cupra spustila ekologickú výrobu elektromobilu Born

Cupra dnes spustila sériovú výrobu svojho prvého elektrického modelu Born v závode koncernu Volkswagen v Zwickau v Nemecku. Pri tejto príležitosti CEO Wayne Griffiths a členovia predstavenstva značky navštívili najväčší európsky závod, špecializovaný na výrobu elektrických automobilov. Privítal ich Stefan Loth, predseda predstavenstva spoločnosti Volkswagen Sachsen a niekdajší riaditeľ závodu Martorell.

Spustenie výroby modelu Cupra Born predstavuje začiatok novej éry pre značku, ktorá na medzinárodnom autosalóne IAA Mobility 2021 v Mníchove začiatkom tohto mesiaca oznámila ambíciu stať sa do roku 2030 elektrickou značkou.

Nový model bude prezentovaný aj na autosalóne Automobile Barcelona 2021, ktorý sa začína vo štvrtok 30. septembra a predstavuje začiatok procesu uvádzania tohto modelu na medzinárodné trhy. Novinka vychádza z konceptu El Born.

Na začiatku bude elektromobil dostupný v dvoch verziách s výkonom 110 kW alebo 150 kW a s pohonom zadných kolies. Batéria s kapacitou 45 kWh umožní vozidlu prejsť na jedno nabitie do 310 km, väčšia batéria s kapacitou 58 kWh až 420 km. Neskôr pribudnú aj verzie s kapacitou 77 kWh a dojazdom 540 km.

Nulové emisie počas prevádzky (v prípade využitia zelenej energie) sú jedna vec, ale z pohľadu emisií je dôležitý aj proces výroby. Born bude v tomto pohľade pre Cupru prelomový model. Ide totiž o prvé vozidlo značky vyrábané podľa koncepcie neutrality CO2. To znamená, že energia spotrebovaná počas výroby aj v celom dodávateľskom reťazci pochádza z obnoviteľných zdrojov. Okrem toho má tento automobil škrupinové športové sedadlá, potiahnuté materiálom vyrobeným z recyklovaných plastov vylovených zo Stredozemného mora.

Tagy

Pokračovať v čítaní