Autosuv.sk

Novinky SUV

Dacia Jogger je najlacnejšie 7-miestne rodinné auto

Vyšší podvozok, sedem miest a nízka cena majú byť hlavné plusy novej Dacie Jogger.
Dacia Jogger je najlacnejšie 7-miestne rodinné auto

Dacia avizovala príchod nového 7-miestneho modelu už začiatkom leta a dnes ho oficiálne predstavila. Nový model Jogger v ponuke nahrádza hneď niekoľko modelov - Dokker, Lodgy a Logan MCV. Jogger je postavený na novej platforme CMF-B, rovnako ako nové Sandero. S dĺžkou 4 547 mm ide jednoznačne o rodinné auto, ale slušná svetlá výška 200 mm ho rozhodne nediskvalifikuje ani pri zdolávaní menších terénnych nerovností.

Dacia ponúka v tomto prípade tri rady sedadiel a 7 miest na sedenie. V tejto konfigurácii už neostáva veľa miesta pre batožinu a kufor sa scvrkne na 160 l. Po odmontovaní zadných sedadiel vzrastie na 708 l. Problémom je, že sedadlá nemožno sklopiť do roviny, či posúvať ich podľa potreby, čo výrazne znižuje variabilitu vnútorného priestoru. Daciu v tomto prípade zaujímala cena, a preto tento "luxus" užívateľom Joggeru nedopriala.

Pri pohľade na dizajn môžeme vidieť najmodernejšiu tvár značky. Predná maska a svetlá s denným svietením v tvare písmena "Y" sú toho dôkazom. Na siluete sa odráža hlavne zameranie vozidla na vnútorný priestor. Zadná časť je takmer kolmá a strecha smerom dozadu neklesá, aby neuberala z priestoru pre pasažierov. Tak isto je poriadne natiahnutý rázvor náprav, aby ostalo medzi nápravami čo najviac priestoru pre posádku.

Od začiatku bude Jogger k dispozícii s dvoma motormi. Benzínový trojvalec 1,0 l TCe s výkonom 110 k. Okrem neho ponúka Dacia aj slabší motor s výkonom 100 k na benzín a LPG. V roku 2023 pribudne do ponuky aj hybrid, spoliehajúci sa na benzínový motor s objemom 1,6 l a dva elektromotory - jeden bude slúžiť na pohon a druhý na výrobu elektrickej energie. Hybridná jednotka bude spolupracovať s multi-módovou automatickou prevodovkou.

Jogger bude chcieť zabodovať hlavne cenou. Aj keď cenník nepoznáme, už dnes vieme, že Dacia cenu najlacnejšej verzie stlačí pod 15 000 eur a v tomto smere nebude mať v Európe konkurenciu v kategórii 7-miestnych rodinných áut. So spustením objednávok začne Dacia v novembri a prvé vozidlá by sa mali dostať k majiteľom vo februári budúceho roka. 

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní