Autosuv

Novinky SUV

Elektrická Mazda MX-30 dostane rotačný motor na predĺženie dojazdu

Vlastnosti rotačného motora z neho robia ideálneho kandidáta pre elektromobil, kde poslúži ako generátor na predĺženie dojazdu.
Elektrická Mazda MX-30 dostane rotačný motor na predĺženie dojazdu

O rotačnom motore Mazdy sa z času na čas objavia nové informácie. V minulosti mal miesto v športových autách a pre úzku skupinu fanúšikov išlo o veľmi zaujímavé riešenie. Problémom bývala spoľahlivosť aj spotreba. Oproti bežnému motoru má motor s rotujúcim piestom aj niekoľko výhod - malá hmotnosť, nízka náročnosť na priestor, vysoký výkon a kultivovaný chod bez vibrácií.

Nižší dojazd - nižšie predaje

Práve tieto vlastnosti umožnili jeho nový spôsob využitia. Už v roku 2017 sme informovali, že sa stane súčasťou elektrického modelu, kde bude slúžiť ako generátor na predĺženie dojazdu. Teraz sa táto informácia potvrdila a Japonci použijú nový motor v elektromobile Mazda MX-30

Mazda MX-30

V súčasnosti má elektrická Mazda MX-30 dojazd 200 km. Mazda tak obmedzila využitie elektromobilu prakticky výlučne na jazdu v meste a jeho blízkom okolí. Presne tu má elektromobil zmysel, na druhej strane sa to nestretlo s veľkým pochopením u zákazníkov. Po uvedení na trh spĺňa Mazda s predajom 1000 kusov vozidiel MX-30 za mesiac svoj cieľ iba na polovicu.

Zdvojnásobí dojazd

Napraviť by to mohol práve generátor, slúžiaci na predĺženie dojazdu. Podľa portálu Nikkei chce Mazda takto zdvojnásobiť dojazd na 400 km. Navyše tu po 400 km stále zostáva možnosť dotankovať nádrž a takto predlžovať dojazd o 200 km bez dlhého čakania na batérie. Mazda MX-30 by sa tak mohla stať plnohodnotným autom pre veľkú skupinu motoristov.

Zdroj: Nikkei

Tagy

Pokračovať v čítaní