Autosuv.sk

Novinky SUV

Elektrická Toyota bZ4X dostala "elektronický" volant a solárne nabíjanie

Koncept bZ4X ukazuje nielen vzhľad, ale aj viacero zaujímavých technológií, ktoré dostane sériový nástupca.
Elektrická Toyota bZ4X dostala "elektronický" volant a solárne nabíjanie

Toyota je známa najmä pre svoje hybridy, a aj vodíkový model Mirai. Do roku 2025 však plánuje predstaviť až 15 klasických batériových elektromobilov. Prvý z nich dostane vzhľad, vychádzajúci z práve predstaveného konceptu bZ4X. Postavený je na novej elektrickej platforme e-TNGA, ktorú Toyota vyvinula v spolupráci so Subaru.

Chváli sa veľkým vnútorným priestorom

Elektromobily sa tradične chvália veľkým vnútorným priestorom v porovnaní s tradičnými autami a Toyota nebude výnimkou. Dlhý rázvor náprav a krátke previsy sa prejavia na komforte posádky. Koncept bZ4X sa môže porovnávať s veľkým Lexusom LS, pokiaľ sa zameriame na miesto pre nohy posádky vzadu.

Dizajn vozidla nie je príliš exotický a z niektorých uhlov môže pripomínať Toyotu RAV4. Elektromobil sa odlíši najmä prednou časťou. Aj vo vnútri to vyzerá už skôr ako sériový model, a môžeme preto očakávať, že sa toho príliš veľa nezmení.

Elektronický volant bez mechanického spojenia s kolesami

Najzaujímavejším prvkom je volant bez vrchného oblúka. Takéto riešenie prispieva k lepšiemu výhľadu. Či si zachová práve takúto podobu nie je jasné. Možno ide len o snahu strhnúť pozornosť, keďže za netradičným tvarom sa skrýva nové technické riešenie.

Prepojenie medzi volantom a kolesami je totiž elektronické. Sériový nástupca bZ4X bude prvým modelom na svete s takýmto riešením. Do volantu sa vďaka tomu prenesie menej vibrácií pri brzdení, alebo jazde po horšom povrchu.

Informácie o batérii a výkone si zatiaľ Toyota nechala pre seba. Koncept bZ4X poháňa všetky kolesá a zrejme pôjde o dvojmotorovú verziu, keďže platforma e-TNGA takéto riešenie umožňuje. Zaujímavosťou je aj funkčný solárny systém nabíjania. Toyote pomôže eliminovať vplyv chladného počasia na dojazd.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní