Autosuv.sk

Novinky SUV

Elektrický Nissan Qashqai dostane porovnateľnú cenovku so súčasným modelom

S príchodom novej generácie prejde Qashqai na elektrický pohon. Nissan chce jeho cenu udržať na súčasnej úrovni.
Elektrický Nissan Qashqai dostane porovnateľnú cenovku so súčasným modelom

Nissan koncom novembra ohlásil veľkú investíciu v hodnote 3 miliard britských libier do svojho výrobného závodu v Sunderlande. Na mieste vzniknú tri gigafactory na výrobu batérií a okrem toho tu Nissan bude vyrábať aj nové generácie svojich vlajkových lodí, konkrétnejšie troch crossoverov Qashqai, Juke a Leaf.

Nissan Leaf je symbolom elektrifikácie značky, keďže patrí medzi pionierov moderných elektromobilov. Na elektrický pohon prejde aj dvojica Qashqai a Juke. Nová generácia Qashqaiu bude navrhnutá londýnskym dizajnérskym štúdiom Nissanu a vychádzať bude z konceptu Hyper Urban.

Očakávať tak môžeme výrazne radikálnejší dizajn a Qashqai sa zmení z crossoveru s uhladenými tvarmi na elektromobil s výraznými hranami. S príchodom elektrického pohonu tradične stúpa cenovka vozidla, v prípade Qashqaiu by to nemalo platiť. Cena elektromobilu by mala byť na rovnakej hladine ako cena súčasnej generácie so spaľovacím motorom. Ak odhliadneme od akciových cien, tak u nás sa momentálne predáva od 31 390 eur do vyše 40 000 eur.

Nissan Hyper Urban

"Sme v štádiu zvažovania, ako vyrovnáme elektromobily (cenovo) s vozidlami so spaľovacím motorom. Je to náročná diskusia, pretože predpisy v každej krajine sa nemenia rovnakým tempom," prezradil pre Autocar Makato Uchida, šéf Nissanu.

O technických parametroch elektrického Qashqaiu veľa nevieme. Novinka bude postavená na platforme CMF-EF rovnako ako elektrické Renaulty Megane a Scenic. Parametrami sa však môže líšiť, keďže sa na cesty dostane až niekedy v druhej polovici dekády a vývoj elektrického pohonu bude medzitým napredovať.

Tagy

Pokračovať v čítaní