Autosuv.sk

Novinky SUV

Fisker Ocean mal európsku premiéru

Spoznali sme španielsku cenu, dojazd európskych špecifikácií aj dĺžku záruky na batérie.
Fisker Ocean mal európsku premiéru Fisker

Americký elektromobil Fisker Ocean bol dnes oficiálne predstavený aj v Európe. Ako sme už skôr informovali, vyrábaný bude v uhlíkovo neutrálnom výrobnom závode v Rakúsku. Päťmiestne SUV začne schádzať z liniek v novembri tohto roka, ale už teraz je vo výrobe 47 prototypov, ktoré poslúžia na homologizáciu a absolvovanie crash testov.

K dispozícii bude niekoľko verzií s jedným, či dvoma elektromotormi a rôznym dojazdom. O cenách a dojazdoch Fisker informoval už skôr, v rámci európskej premiéry však prezradil napríklad španielske ceny modelu a je o niečo vyššia, ako sme očakávali. Vyššie sú aj dojazdy, nejde však o reálnu zmenu, ale posúdenie podľa meracieho cyklu WLTP, ktorý sa používa v Európe.

Verzia Ocean Sport bude stáť 41 900 eur a na jedno nabitie dokáže prejsť 440 km. Najvyššia výbava Extreme s dvojicou elektromotorov, pohonom všetkých kolies a dojazdom 630 km bude cenou atakovať hranicu 70 000 eur, ale Fisker ju zatiaľ oficiálne neprezradil. Základný model Sport sa od ostatných verzií líši nielen kapacitou batérie, ale aj jej chemickým zložením. Ich kapacitu však zatiaľ nepoznáme.

Viac sme sa dozvedeli o záruke na vozidlo. Základná záruka má trvanie 6 rokov alebo 100-tisíc km, podľa toho, čo nastane skôr. Na elektromotory sa vzťahuje 10-ročná záruka obmedzená na 160-tisíc km a to isté platí aj pre batériu.

Keď sa pozrieme na veľkosť vozidla, tak môžeme Ocean porovnať napríklad s BMW X3. Vďaka dlhému rázvoru by mal ponúkať nadštandardný vnútorný priestor. Vo vnútri sú používané najmä udržateľné materiály. Fisker pritom využil odpad, vylovený z oceánu vrátane plastov a starých rybárskych sietí. V interiéri zaujme najmä veľký a otočný 17,1-palcový displej. Súčasťou výbavy môže byť aj veľká otvárateľná solárna strecha. V slnečných oblastiach má podľa automobilky potenciál na zvýšenie dojazdu o 2500 až 3 200 km za rok.

K prvým zákazníkom sa Fisker Ocean dostane na prelome rokov 2022/2023 a koncom roka 2023 dostane menšieho a lacnejšieho súrodenca s názvom Pear.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní