Autosuv.sk

Novinky SUV

Ford Explorer je viac ako len americkou verziou Volkswagenu

Aj keď má nový Explorer technický základ spoločný s Volkswagenom ID. 4, Ford mu vdýchol kúsok vlastnej originality.
Ford Explorer je viac ako len americkou verziou Volkswagenu

Tvrdiť, že Ford práve začína svoju elektrickú budúcnosť by asi nebolo na mieste. V ponuke už má napríklad elektrické úžitkové vozidlá aj Mustang Mach-e. Nový Ford Explorer však posúva v elektrifikácii Ford predsa len o výrazný krok ďalej. Ide totiž o SUV s veľkým potenciálom predaja v Európe.

Nový Explorer vznikol vďaka spolupráci s Volkswagenom. Ford v nedávnej minulosti poskytol nemeckej značke techniku z modelu Ranger, aby mohol vzniknúť nový Amarok. Teraz si požičané berie späť v podobe platformy MEB, na ktorej je postavený napríklad Volkswagen ID. 4.

Explorer je prvým z trojice elektromobilov značky Ford, ktorý sa spoľahne na platformu MEB. Napriek rovnakému technickému základu chcel Ford odlíšiť svoju novinku od nemeckej konkurencie. Dizajn má byť viac "americký". Či sa mu s týmto prístupom podarí zabodovať, ukáže budúcnosť. Musíme však uznať, že Ford priniesol vlastný dizajn a zďaleka nejde len o kópiu Volkswagenu.

Interiéru sa Ford tiež snažil vdýchnuť kúsok vlastnej originality. Veľkú 15-palcovú obrazovku v strede možno nastaviť do 20 rôznych polôh a natočiť ju celkom o 30-stupňov. Za obrazovkou sa skrýva uzamykateľný odkladací priestor na mobily a peňaženky. Pod stredovou konzolou je ďalší až 17 l odkladací priestor, do ktorého sa zmestí 15-palcový notebook.

V ponuke bude k dispozícii niekoľko pohonov s rôznou kapacitou batérie. Základná jednomotorová verzia s výkonom 125 kW poháňa zadné kolesá a vďaka batérii s kapacitou 55 kWh ponúkne dojazd 350 km.

K dispozícii bude aj silnejšia jednomotorová verzia s výkonom 210 kW a s batériou s kapacitou 82 kWh. Rovnakú batériu využije aj vrcholná dvojmotorová verzia s výkonom 250 kW, Čím prekonáva aj Volkswagen ID.4 GTX. Dojazd je v tomto prípade 490 km.

Cenu Exploreru zatiľ nepoznáme, ale nemala by sa výrazne líšiť od cien Volkswagenu ID.4, ten u nás začína na sume okolo 43 000 eur

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní