Autosuv.sk

Novinky SUV

Hummer EV využíva na predĺženie dojazdu aj ľudské teplo

Automobilky sa snažia využiť energiu na maximum a predĺžiť tak dojazd elektromobilov.
Hummer EV využíva na predĺženie dojazdu aj ľudské teplo

Ultium energy je názov pre rekuperačný systém na získavanie "odpadovej" energie v elektromobiloch značky GM. Systém je zaujímavý získavaním energie aj z iných zdrojov ako len rekuperáciou pri brzdení. V praxi ho využíva nový elektrický Hummer EV.

Batérie, elektronika aj ďalšie komponenty elektromobilov produkujú odpadové teplo. Systém Ultium energy ho dokáže využiť, a tým ušetriť energiu z batérie. Okrem toho zachytáva vlhkosť v aute aj vonku a rovnako aj ľudské teplo pasažierov. Takto získanú odpadovú energiu vie následne využiť na kúrenie a ďalšie funkcie a predĺžiť tak dojazd elektromobilu až o 10 %. "To nám pomáha vyžmýkať z našich elektromobilov väčšiu efektivitu, výkon a celkový úžitok pre zákazníkov," vysvetlil Doug Parks, výkonný viceprezident GM.

Aj Chevrolet Silverado EV využíva systém Ultium Energy.

Recirkulácia odpadového tepla do kúrenia dokáže podľa GM zrýchliť proces vykúrenia kabíny. Okrem toho pomáha Ultium energy aj s teplotným manažmentom batérie. Pred nabíjaním batériu zohreje, aby dosiahla ideálny nabíjací výkon.

Naopak funkcia "Watts to Freedom" batériu podchladí. V praxi to má výhodu pri športovej jazde, kedy dochádza k prehrievaniu batérie a ďalších komponentov pohonu. Aj vďaka tomu môže Hummer EV zrýchliť na rýchlosť 100 km/h za približne 3 s.

Vývoj Ultium energy siaha ešte do 90-tych rokov k prvému elektromobilu GM s názvom EV1 a k použitiu tepelného čerpadla. GM si technológiu chráni 11 patentmi.

Tagy

Pokračovať v čítaní