Autosuv.sk

Novinky SUV

Hyundai si patentoval volant s displejom

Automobilky využívajú displeje čoraz viac. Hyundai možno v budúcnosti prinesie ďalší displej priamo vo volante. Otázkou je, na čo bude slúžiť.
Hyundai si patentoval volant s displejom

Displejov v autách je čoraz viac. Okrem infotainmentu slúžia ako náhrada za klasický prístrojový panel, ale aj za vonkajšie spätné zrkadlá. Hyundai našiel pre displej ďalšie miesto, priamo v strede volantu. O patent volantu s displejom požiadal v Nemecku. Žiadne detaily o novom volante zatiaľ nie sú známe a o spôsobe využitia môžeme len špekulovať.

Displej na volante by mohol nahradiť prístrojový panel a ukazovať rýchlosť, prípadne údaje palubného počítača. Nevidíme v tom však žiadnu výhodu v praxi, okrem snahy zaujať a navrhnúť palubnú dosku s čistejším dizajnom bez tlačidiel a displeja. Pri otáčaní volantu by sa navyše údaje z neho čítali horšie.

Podaná žiadosť o patent ešte neznamená, že ju automobilka reálne využije, veď väčšina patentov "zapadne prachom". Podľa nás by Hyundai mohol displej na volante využiť v budúcnosti pri autách s autonómnym riadením. Šoférovi by umožnil tráviť čas počas autonómnej jazdy na diaľnici pozeraním televízie, či čítaním správ.

Zároveň by ho displej mohol vyzvať na prevzatie riadenia v prípade potreby. Z podanej žiadosti o patent vyplýva, že airbag ostáva napriek prítomnosti displeja schovaný vo volante. Pri jeho nafúknutí počas nehody by mal ostať displej nepoškodený.

Zdroj: Motorionline

Tagy

Pokračovať v čítaní