Autosuv.sk

Novinky SUV

Jeep Avenger dostal prídavný elektromotor a pohon všetkých kolies

Avenger s mild hybridným pohonom dostal konečne sľubovaný pohon všetkých kolies vďaka prídavnému elektromotoru na zadnej náprave.
Jeep Avenger dostal prídavný elektromotor a pohon všetkých kolies

Malý crossover Avenger je pre Jeep rozhodne úspešný model. Od uvedenia na trh zaznamenal Jeep viac ako 90 000 objednávok Avengeru, na čom mala elektrická verzia 30 % podiel. Bez pohonu všetkých kolies to však nebol pravý Jeep.

Americká značka už skôr ohlasovala príchod verzie 4xe s pohonom všetkých kolies a teraz nám ju oficiálne predstavila. O pohon sa postará 48V mild hybridná jednotka s trojvalcovým motorom 1,2 turbo s výkonom 100 kW.

Pomôže mu dvojica elektromotorov každý s výkonom 21 kW. Prvý z nich je súčasťou 6-stupňovej dvojspojkovej prevodovky a poháňa kolesá prednej nápravy, druhý sa nachádza priamo na zadnej náprave a s kolesami je spojený prostredníctvom redukčnej prevodovky s prevodovým pomerom 22,7:1.

Avenger vďaka tomuto pohonu zvláda 40 % stúpanie na šotolinových cestách a 20 % stúpanie v prípade, že predná náprava má nulovú priľnavosť. V nízkych rýchlostiach do 30 km/h je krútiaci moment permanentne rozdelený v pomere 50:50 medzi nápravy. Pri rýchlostiach do 90 km/h sa elektromotor na zadnej náprave aktivuje len v prípade potreby. Pri vyšších rýchlostiach je poháňaná výlučne predná náprava.

Do terénu je Avenger lepšie pripravený aj vďaka o 10 mm vyššiemu podvozku. Svetlá výška vozidla je tak 210 mm a vozidlo sa bezpečne prebrodí vodou s hĺbkou 400 mm. Vďaka vyššiemu podvozku prišlo aj k zlepšeniu nájazdových uhlov - predný má hodnotu 22°, prejazdový 21° a zadný 35°. Z pohľadu techniky sa verzia 4xe odlíši aj zadnou nápravou s viacprvkovým zavesením, ktorá prináša vyšší komfort na nekvalitných cestách.

Štandardom sú pneumatiky určené do blata a snehu, alternatívou k ním sú All Terrain pneumatiky 3PMSF vhodné do náročnejšieho terénu. Jeep myslel aj na praktickú stránku a tak Avenger dostal nové umývateľné a vode odolné sedadlá. Oba nárazníky sú nelakované, ale s povrchovou úpravou proti poškrabaniu.

Nový Jeep Avenger 4xe sa začne predávať v poslednom štvrťroku 2024. Cenu zatiaľ nepoznáme, ale určite bude drahší ako mild hybrid s pohonom predných kolies, ktorý sa predáva od 19 990 do 26 990 eur. Najdrahšia zrejme naďalej ostane elektrická verzia cenou od 31 490 eur do 36 490 eur (akciové ceny platné 23.5.2024).

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní