Autosuv.sk

Novinky SUV

Kia predstavila svoj najväčší model Telluride. V Európe ho nekúpime

Najväčšie vozidlo značky Kia je podľa očakávania určené pre americký trh. Bodovať má priestorom, ale aj schopnosťou zvládať drsnejšie cesty.
Kia predstavila svoj najväčší model Telluride. V Európe ho nekúpime

Najväčšie vozidlo značky Kia je podľa očakávania určené pre americký trh. Bodovať má priestorom, ale aj schopnosťou zvládať drsnejšie cesty.

Veľká Kia Telluride má byť o komforte, priestore, výkone a zdolávaní ciest s rôznym povrchom. Nové veľké SUV má ponúknuť komfortné sedenie až pre osemčlennú posádku. Ide o prvý model značky, špecificky navrhnutý pre zákazníkov v USA, aj preto nie sú prekvapením rozmery vozidla, luxusný interiér a ani motor V6 s objemom 3,8 l. V porovnaní so súčasnou európskou ponukou ide o naozaj objemný motor, v USA však dych nikomu nevyrazí. Pri výkone 214 kW netreba pochybovať o slušnej dynamike auta. Krútiaci moment 355 Nm je vzhľadom na veľkosť auta tiež primeraný. K dispozícii je za príplatok aj aktívny pohon všetkých kolies, ktorý rozdeľuje krútiaci moment medzi predné a zadné kolesá na základe vonkajších podmienok a reakcií šoféra. Keďže ide o vozidlo pre americký trh, nechýba ani upozornenie, že takýto pohon nie je všemocný a ani najpokročilejšie systémy nedokážu kompenzovať chybu šoféra, prípadne nepriaznivé vonkajšie podmienky. Niekedy by sa podobné upozornenia zišli aj u nás. 

Šofér má k dispozícii 5 režimov jazdy, na základe ktorých sa mení správanie pohonu všetkých kolies. V prípade režimov Eco a Smart je 100 % sily distribuovaných na prednú nápravu. Režimy Comfort a Snow rozdeľujú krútiaci moment medzi nápravy v pomere 80:20 v prospech predných kolies a režim Sport v pomere 65:35. V prípade potreby nechýba funkcia Lock, kedy sa krútiaci moment rozdeľuje rovnomerne medzi všetky kolesá. Vďaka tomu by Kia Telluride nemala mať problém ani pri krížení náprav a mala by sa dostať aj zo zložitejších situácií v ľahkom teréne.

Kia Telluride (18 obrázkov v galérii)

Z pohľadu technológií sa najväčšia Kia stane výstavnou skriňou automobilky. Má veľké množstvo asistenčných systémov, ale aj funkcie ako nezávislé kúrenie, či štartovanie a odomykanie na diaľku. Rovnako na diaľku možno nastaviť aj navigáciu. Šoféra po zamknutí upozorní na zabudnuté dieťa alebo domáce zviera v aute. Posádka v druhom a treťom rade môže byť jedným kliknutím ušetrená od nemodernej hudby, počúvanej rodičmi vpredu. Kia Telluride prichádza v rôznych verziách a nemusí byť len osemmiestna. Ako mimoriadne komfortná sa podľa fotiek javí najmä šesťmiestna verzia s tromi radmi sedadiel. 

Prvé fotografie nového modelu naznačujú, že sa dočkáme nielen luxusnej verzie, ale s najväčšou pravdepodobnosťou aj drsnejšieho offroadu. V oficiálnej tlačovej správe však o tom zatiaľ zmienka nebola.

Tagy

Pokračovať v čítaní