Autosuv.sk

Novinky SUV

Koncept Aceman ukazuje dizajn budúcej generácie Mini

Mini sa s príchodom nového crossoveru zmení. Typickú prednú masku pripomína už len tyrkysové podsvietenie a minulosťou sú aj okrúhle svetlomety. Zároveň ukazuje spôsob, ako nahradiť displeje vo vozidle.
Koncept Aceman ukazuje dizajn budúcej generácie Mini

Nový koncept Mini Aceman nám ukazuje vzhľad budúceho elektrického crossoveru. Veľkosťou karosérie sa zaradí medzi Mini Cooper a Countryman. S dĺžkou 4,05 m a šírkou 1,99 m nie je výrazne menší od Countrymanu, ten však s príchodom novej generácie narastie.

"Štúdia Mini Concept Aceman poskytuje prvý pohľad na úplne nové vozidlo, ktoré v budúcnosti modelovej rodiny premostí priestor medzi Mini Cooper a Mini Countryman," vysvetlila Stefanie Wurst, riaditeľka značky.

Nový štýl Mini

Mini zatiaľ neprezradilo žiadne technické údaje o koncepte, ktorého sériového nástupcu spoznáme v roku 2024. Rok pred elektrickým crossoverom príde na trh nový hatchback Mini. Podľa zákulisných informácií dostane elektromotor s výkonom 134 kW a batériu s kapacitou 40 kWh, čo mu vystačí na vyše 300 km jazdy bez nabíjania.

Silnejšia verzia sa spoľahne na elektromotor s výkonom 160 kW a batériu s kapacitou 50 kWh. Dojazd narastie na 400 km. Rovnakú techniku ako hatchback dostane aj elektrický nástupca konceptu Aceman, samotné Mini však zatiaľ tieto informácie nepotvrdilo.

Dôležitejší je v prípade konceptu vzhľad. Šéfdizajnér Mini, Oliver Heilmer, pre portál Auto Express potvrdil, že koncept ukazuje dizajnové smerovanie značky a sériový nástupca Acemanu je dva roky pred predstavením už na 80 % hotový.

V koncepte stále vidíme typické tvary značky, ale vzhľad malého milého mestského auta sa vytráca. Mini sa posúva dizajnom smerom k "drsnejším" crossoverom. Zmenu vzhľadu prináša aj prechod na elektrický pohon. Odráža sa to najmä na prednej časti. Elektromobil už nemá typickú prednú masku a jej tvar už naznačuje tyrkysové podsvietenie. Aceman sa vzdal aj pre Mini tradičných okrúhlych svetlometov.

Zobrazenie mapy na palubnej doske

Synonymom minimalistického štýlu sa stáva interiér Mini. Na prakticky "holej" palubnej doske nájdeme len volant, štvoricu tlačidiel a nad nimi okrúhly displej, ktorý ostáva odkazom na minulosť, ale v modernejšom prevedení. Displej preberá funkciu prístrojového panelu aj infotainmentu.

Tlačidlá pod ním slúžia na ovládanie elektronickej ručnej brzdy a automatickej prevodovky, prepínanie režimov jazdy a nastavenie hlasitosti rádia.

Už viackrát sme písali o tom, ako sa dizajnéri automobiliek chcú zbaviť veľkých displejov a potrebujú ich nahradiť iným spôsobom zobrazenia informácií. Jedno z riešení nám ukazuje aj koncept Aceman. Vďaka projektorom možno zobraziť informácie či mapu aj mimo displeja priamo na palubnej doske.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní