Autosuv.sk

Novinky SUV

Koncept LF-Z ukazuje budúcnosť Lexusu a elektronický volant

Elektronické spojenie volantu a kolies by malo priniesť niekoľko výhod.
Koncept LF-Z ukazuje budúcnosť Lexusu a elektronický volant

Lexus ukázal nový koncept LF-Z a prezradil niečo o svojej budúcnosti. Všeobecne môžeme povedať, že je elektrická. Do roku 2025 Lexus postupne predstaví 20 nových modelov - elektromobilov, plug in hybridov a hybridov. Japonská značka plánuje posilniť svoje kľúčové modely ako SUV a sedany, ale nezabúda pritom ani na športovejšie autá. Koncept LF-Z nesie prvky SUV, ale nemožno mu uprieť ani športovejšie tvary.

Nové svetlá a logo

V konečnom dôsledku však nie je dôležitý tvar karosérie, ale detaily, ktoré nájdeme na budúcich modeloch Lexusu. Všimnúť si možno zadné svetlá a nové logo, ktoré sa v budúcnosti stanú charakteristickými prvkami značky. S príchodom elektrického pohonu sa výrazne zmení aj predná maska, aj keď v nej stále môžeme vidieť typický Lexus.

Interiér je zameraný na vodiča a radosť z jazdy považujú Japonci za dôležitú "kvalitu auta". Head up displej s rozšírenou realitou nie je prekvapením a postupne sa s ním stretávame aj v sériových autách. Väčším prekvapením je volant a teraz nemáme na mysli jeho trochu "formulový" vzhľad.

Nový volant

Nový volant už nebude mechanicky prepojený s kolesami, Lexus sa spoľahne na elektroniku. Túto technológiu dnes nevyužíva žiadne sériové auto. Konštruktéri chcú novým riešením dosiahnuť zníženie vibrácií volantu a precíznejšie riadenie. Z tlačovej správy to nie je zrejmé, ale automobilky pri podobných riešeniach uvažujú do budúcnosti nad používaním záložných systémov. Ak primárny systém riadenia z nejakého dôvodu zlyhá, neznamená to automaticky katastrofu.

O pohon sa postará vzadu umiestnený elektromotor, poháňajúci všetky štyri kolesá. Nový systém pohonu Direct4 umožňuje voľné a nezávislé riadenie hnacej sily elektromotora na jednotlivé kolesá. Vďaka výkonu 400 kW zrýchli koncept na 100 km/h za tri sekundy. Batéria s kapacitou 90 kWh umožní dojazd 600 km a možno ju nabíjať výkonom až do 150 kW.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní