Autosuv.sk

Novinky SUV

Lada ukázala skicu novej Nivy

Niva je pre mnohých legendou a po dlhých desaťročiach sa konečne dočká nástupcu.
Lada ukázala skicu novej Nivy Lada

Značka Lada prinesie do roku 2025 až štyri nové modely, vrátane novej generácie aj u nás dobre známej Nivy. Dočkáme sa jej v roku 2024 a vznikne vďaka úzkej spolupráci značiek Lada a Dacia. Materská automobilka AVTOVAZ posilní svoju previazanosť s koncernom Groupe Renault.

Plánujú milión vozidiel na jednej platforme

Výsledkom bude práve spolupráca Lady a Dacie na platforme CMF-B, ktorá bude technickým základom pre Nivu, a aj ďalšie kompaktné SUV Lady, ktoré príde na trh v roku 2025. V súčasnosti túto platformu využívajú modely Logan, Sandero, Clio, Captur a Nissan Juke.

Dokopy značky koncernu Renault plánujú vyrobiť až milión vozidiel na platforme CMF-B. Počet technických platforiem sa zníži zo štyroch na jednu a namiesto 18 typov karosérií príde na trh 11. Jedna platforma namiesto štyroch znamená výrazné zníženie nákladov na vývoj. Dacia a Lada tak budú môcť ponúkať cenovo zaujímavé autá.

Trúfa si do terénu

Prvý obrázok konceptu Niva Vision naznačuje zameranie Nivy na jazdu v teréne. Tento dojem zvýrazňujú veľké kolesá, ktoré však budú v konečnom dôsledku menšie, ako ukazuje obrázok. V teréne si má Niva pomôcť vyšším podvozkom, robustnou konštrukciou a kratšími prevodmi prevodovky. Aspoň tak to sľubuje vo svojej tlačovej správe Lada. Prednej časti dominuje veľká maska a denné LED svetlá v tvare písmena L. Smerovky, umiestnené nad nimi, odkazujú na predchodcu.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že koncept na obrázku nemá zadný pár dverí. Pravdou je, že skrytá je len kľučka a po zosvetlení obrázka vidno v zadnej časti hranu, oddeľujúcu okno dverí. Záhadou ostáva zatiaľ vzhľad zadnej časti vozidla. Mnohé sa ešte môže zmeniť, keďže do nasadenia sériového modelu je ešte ďaleko.

 

Tagy

Pokračovať v čítaní