Autosuv.sk

Novinky SUV

Lexus ukázal malú vodíkovú štvorkolku ROV

Koncept malého terénneho vozidla je ďalším vozidlom z dielne Toyota/Lexus, ktoré sa spolieha na spaľovací motor na vodík.
Lexus ukázal malú vodíkovú štvorkolku ROV

Počas tlačovej konferencie, venovanej predstaveniu nového Lexusu LX 600, ukázali Japonci aj zaujímavý koncept s názvom ROV. Ide o úžitkové terénne vozidlo, ktoré sa dizajnom jednoznačne hlási do rodiny Lexus.

Malý dvojmiestny off road je zaujímavý hlavne kvôli svojmu pohonu. Vozidlo sa síce spolieha na klasický spaľovací motor, ale v tomto prípade nespaľuje naftu, benzín ani CNG/LPG. Lexus stavil na technológiu, ktorú už použila materská Toyota v modeli Corolla na 24-hodinových vytrvalostných pretekoch. Palivom pre spaľovací motor je vodík a vozidlo tak produkuje takmer nulové emisie CO2, stále však produkuje emisie NOx.

Spaľovací motor na vodík sa navonok ničím nelíši od klasických spaľovacích motorov. Má podobný zvuk aj vlastnosti, pri bližšej kontrole možno nájsť rozdiel v upravených vstrekovačoch paliva. Lexus žiadne podrobnosti o tomto motore nezverejnil. Zrejme však nestavil na trojvalec s objemom 1,6 l, ktorý sa objavil v pretekárskej Corolle. Pre malý off road je to zbytočne veľký, ťažký a výkonný motor.

V tejto chvíli nie je jasné, či sa vodíkové terénne vozidlo dočká niekedy sériového nástupcu. Podľa nás ide skôr o demonštráciu technológie a ukážka možnosti využitia áut na vodík. V akcii si koncept môžete pozrieť vo videu nižšie v čase od 9:26. So spaľovacími motormi na vodík to však materská automobilka Toyota myslí vážne. V budúcnosti ich chce použiť v modeloch Corolla a Prius.

 

Tagy

Pokračovať v čítaní