Autosuv.sk

Novinky SUV

Lotus Eletre oficiálne - nechýba mu výkon a moderná technika

Súčasťou výbavy je štvorica vysúvateľných Lidarov, ktoré mu v budúcnosti umožnia autonómnu jazdu.
Lotus Eletre oficiálne - nechýba mu výkon a moderná technika Lotus

Nový elektrický Lotus Eletre sme už mohli spoznať aj oficiálne. V rámci hodinovej online šou nás pôvodom anglická značka najskôr previedla svojou históriou. Potom prišlo na rad nové výkonné SUV, ktoré nazvala "hyper SUV", narážajúc na jeho výkon a športové vlastnosti.

Na trh príde hneď niekoľko verzií. Každá z nich bude mať minimálne dva elektromotory, poháňajúce všetky štyri kolesá. Kapacita batérie prekoná 100 kW, maximálny dojazd bude 600 km a výkon začína na úrovni 600 k. Na 100 km/h zrýchli Eletre za menej ako 3 sekundy. Pri použití nabíjačky s výkonom 350 kW si dokáže v priebehu 18 minút zvýšiť dojazd o 400 km.

Eletre dostalo vzduchový podvozok s nastaviteľnou výškou a disponuje aj natáčaním zadných kolies. Z hľadiska techniky pôjde o zaujímavý model aj kvôli možnostiam autonómnej jazdy. V tejto chvíli vzhľadom na legislatívu a technické možnosti plne autonómna jazda nebude možná, ale Lotus Eletre by ju s postupným vylepšením softvéru a jeho aktualizáciou na diaľku mohol zvládnuť.

Disponuje totiž potrebným technickým vybavením, hvovoríme najmä o štvorici Lidarov. Všetky sú skryté a vysunú sa len v prípade potreby, teda v situáciách, keď je autonómna jazda možná, prípadne pri automatickom parkovaní. Dva vysúvateľné Lidari sa nachádzajú nad čelným oknom a dva v predných blatníkoch. Namiesto spätných zrkadiel dostalo SUV kamery, toto riešenie však bude dostupné iba na trhoch, kde to legislatíva dovoľuje.

Vo vnútri kontrastuje veľká 15,1-palcová obrazovka z nízkym, iba 3 cm vysokým displejom pred šoférom a rovnako pred spolujazdcom. O to potrebnejší zrejme bude head up displej s rozšírenou realitou. Nový elektrický Lotus Eletre bude vyrábaný v čínskom závode Wuhan. Prvé modely sa dostanú na cesty v roku 2023 a primárne trhy budú v Číne a Európe.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní