Autosuv.sk

Novinky SUV

Mercedes-AMG G 63 Edition 55 je oslavou 55 rokov AMG

Trieda G má v rámci portfólia AMG už viac ako dve desaťročia výnimočné postavenie. Vďaka svojmu kultovému statusu je ideálnym vyslancom oslavy 55. výročia značky, zameranej na výkon a športové vozidlá.
Mercedes-AMG G 63 Edition 55 je oslavou 55 rokov AMG Mercedes

"Od 2-členného start-upu, založeného v roku 1967, k vysokomodernému vývojovému miestu vrátane vlastnej továrne na motory pre vysokovýkonné vozidlá a viac ako 2 000 zamestnancov s vynikajúcou kvalifikáciou v roku 2022 – úspešný príbeh značky Mercedes-AMG je za posledných 55 rokov jednoducho pôsobivý. To isté platí pre Triedu G, ktorá počas svojej jedinečnej kariéry zostáva verná svojim koreňom už viac ako štyri desaťročia. Vďaka svojej dlhej histórii a nefalšovanému charakteru je skvelým kandidátom na prvého oslávenca pri príležitosti našich 55. narodenín,"  hovorí Philipp Schiemer, predseda vedenia spoločnosti Mercedes AMG GmbH.

Špeciálny model

Mercedes AMG G 63 Edition 55 je k dispozícii v obsidiánovej čiernej metalíze alebo v opalitovej bielej G manufaktur. Po oboch stranách vozidla je farebne zladená fólia s erbom AMG a naznačeným kosoštvorcom AMG. 22-palcové kované disky s dizajnom krížových lúčov v tantalovej sivej s ráfikmi kolies, osústruženými do leskla, vytvárajú kontrasty. Veko palivovej nádrže má striebornú chrómovú farbu a nápis AMG.

Interiér sa vyznačuje kontrastom čiernej a červenej. Vodiča privítajú nástupné lišty z ušľachtilej ocele s nápisom AMG osvetleným červenou farbou. S tým idú ruka v ruke čierne podlahové rohože AMG z velúru, červený kontrastný šev a červený nápis Edition 55. Na narodeniny odkazuje aj volant AMG Performance z mikrovlákna DINAMICA s plaketou AMG a 55.

Súčasťou dodávky je aj na mieru vyrobená interiérová autoplachta. So svojou priedušnou vonkajšou vrstvou z pevných syntetických vlákien a flanelovou antistatickou vnútornou vrstvou chráni vozidlo v garáži pred prachom a škrabancami.

Viac ako dve desaťročia s výkonnou Triedou G

Prvý sériový model AMG Triedy G sa začal vyrábať v roku 1999 na výročie 20. narodenín terénnej legendy. S modelom G 55 AMG sa začala nová kapitola v histórii Triedy G. Osemvalcový atmosférický motor s objemom 5,5 litra s trojventilovou technikou a dvojitým zapaľovaním dosahoval výkon 260 kW (354 k) a maximálny krútiaci moment 525 Nm pri 3 000 ot./min.

V roku 2002 určil model G 63 AMG nové štandardy. S týmto modelom sa do Triedy G dostal po prvýkrát dvanásťvalcový motor. Atmosférický motor V12 s objemom 6,3 litra dosahoval výkon 326 kW (444 k) a krútiaci moment 620 Nm. Vtedajšia najsilnejšia Trieda G bola jednorazovo vyrobená v továrni AMG v Affalterbachu na exkluzívnu žiadosť zákazníka.

V roku 2004 nasledoval ešte silnejší vysokovýkonný model G 55 AMG s motorom V8 preplňovaným kompresorom s výkonom 350 kW (476 k). Ďalším vrcholom bola premiéra modelu G 65 AMG v roku 2012. Jeho motor V12 s výkonnom 450 kW (612 k) dosahoval krútiaci moment 1 000 Nm.

Aktuálny model Mercedes AMG G 63 dôsledne pokračuje v úspešnom príbehu. Základ pre jazdný výkon typický pre AMG na spevnených cestách aj mimo nich tvoria 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s výkonom 430 kW (585 k) a maximálnym krútiacim momentom 850 Nm, náhon na všetky kolesá s dôrazom na zadnú nápravu (40:60) s troma uzávierkami diferenciálu, rýchlo radiaca 9-stupňová automatická prevodovka, nezávislé zavesenie kolies s dvoma priečnymi ramenami vpredu, ako aj adaptívne nastaviteľné tlmenie.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní