Autosuv.sk

Novinky SUV

Mercedes predstavil elektrické SUV EQA a prezradil slovenskú cenu

Na začiatku bude elektrické SUV v ponuke s jedinou motorizáciou EQA 250. Spolieha sa na batériu s kapacitou 66,5 kWh, umiestnenú v podlahe a ponúkne dojazd 486 km.
Mercedes predstavil elektrické SUV EQA a prezradil slovenskú cenu Mercedes

Nový Mercedes EQA je prvým kompaktným elektromobilom nemeckej značky. Vychádza z modelu GLA, ale okrem pohonu sa odlišuje aj dizajnom. Novinkou je čierny panel EQ namiesto prednej masky a svietiace lišty, ktoré prepájajú svetlá vpredu aj vzadu. Najmä zadná časť sa výrazne odlišuje od modelu GLA. EČV je presunuté nižšie do nárazníka, čo umožnilo efektné spojenie svetiel do jedného celku. Od ostatných modelov sa odlíši aj dizajnom 20-palcových kolies.

Vo vnútri je rozdiel medzi GLA a EQA menej viditeľný. Rozdiel si môžeme všimnúť skôr v použitých farbách, prípadne materiáloch. Základ však zostal prakticky nezmenený. Miernou úpravou prešiel digitálny prístrojový panel, ktorý zobrazuje údaje dôležité pre elektromobil. EQA má zachované vysoké sedenie typické pre SUV, aj praktické delenie zadných sedadiel v pomere 40:20:40 po vzore GLA.

Navigácia je tiež prispôsobená potrebám elektromobilu. Takže pri výbere trasy berie do úvahy dojazd, prípadné nabíjanie, počasie, aj terén. Šofér môže dokonca zohriať alebo vychladiť batériu, aby dosiahol ideálnu teplotu pre rýchle nabíjanie.

EQA 250

Na začiatku bude elektrické SUV v ponuke s jedinou motorizáciou EQA 250. Spolieha sa na batériu s kapacitou 66,5 kWh, umiestnenú v podlahe a ponúkne dojazd 486 km. Dojazd treba brať s veľkou rezervou, lebo vychádza z meraní podľa zastaraného štandardu NEDC, takže v realite treba z neho odrátať aspoň 100 km. Elektromotor poskytne výkon 140 kW a bude poháňať výlučne kolesá prednej nápravy. Na Slovensku bude model EQA 250 dostupný od 51 396,00 eur a s predpredajom sa začne začiatkom februára.

Ďalšie verzie

V blízkej budúcnosti sa dočkáme aj ďalších verzií. Niektoré ponúknu vyšší výkon, presahujúci 200 kW a tiež dva elektromotory, poháňajúce všetky štyri kolesá. Ďalšie verzie budú upravené s cieľom zvýšenia maximálneho dojazdu na jedno nabitie. Mierne predĺženie dojazdu dosiahne Mercedes viacerými úpravami, kapacita batérie však zostane nezmenená. Nabitie na 80 % kapacity zaberie EQA približne 30 minút pri použití nabíjačky s výkonom 100 kW.


 

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní