Autosuv.sk

Novinky SUV

Nárazové testy Euro NCAP: Dacia sa nepredviedla, elektrická Škoda a VW zabodovali

Organizácia Euro NCAP vyzdvihuje robustnú štruktúru ochraňujúcu batériu, ale aj prítomnosť stredového airbagu v Škode Enyaq a VW ID.4.
Nárazové testy Euro NCAP: Dacia sa nepredviedla, elektrická Škoda a VW zabodovali

Enyaq iV je prvým elektromobilom značky Škoda, postavenom na platforme MEB, rovnaký základ využívajú aj elektromobily Volkswagenu ID.3 a ID. 4. Menší model ID.3 prešiel nárazovými testami už minulý rok a získal vtedy plný počet päť hviezdičiek. V jeho stopách sa teraz vybral aj väčší Volkswagen ID.4 a Škoda Enyaq iV.

Dobrá ochrana batérie

Organizácia Euro NCAP vyzdvihuje robustnú štruktúru ochraňujúcu batériu, ale aj prítomnosť stredového airbagu, ktorý sa stáva novým štandardom v nových autách. Oba elektromobily získali viac ako 90 % hodnotenie ochrany dospelej posádky.

Model ID.4 sa navyše môže pochváliť aj systémom "Lokálneho varovania pred nebezpečenstvom". Tento systém využíva komunikáciu medzi vozidlami na krátku vzdialenosť a upozornenie na kritickú situáciu na ceste tak dostane šofér v predstihu.

Dacii chýba kamera

Kontrastom k úspešným koncernovým modelom bola nová Dacia Sandero Stepway a Dacia Logan. Základná verzia síce disponuje automatickým núdzovým brzdením, ale údaje o dianí pred vozidlom získava len prostredníctvom radaru. Nevie preto rozoznať cyklistov a chodcov a chýba jej aj systém udržiavania v jazdnom pruhu.

Na druhej strane v prípade nehody poskytuje Sandero Stepway slušnú ochranu posádky a v minulosti by mu to stačilo na štyri hviezdičky. 

"Bezpečnosť sa posunula (na novú úroveň) a najväčší krok vpred urobila použitím high-tech systémov na prevenciu pred nehodou," komentoval výsledky Dacie Michiel van Ratingen, šéf Euro NCAP. "Rozhodnutie neponúknuť kameru je krok vedľa a sklamaním, Dacia si je vedomá, že jej autá už čoskoro nebudú v súlade s novými bezpečnostnými predpismi (General Safety Regulation).

Testami prešla aj Cupra Formentor e-Hybrid a dosiahla rovnaké päť hviezdičkové hodnotenie ako verzia s tradičným spaľovacím motorom.

 

Tagy

Pokračovať v čítaní