Autosuv.sk

Novinky SUV

Nástupcom Nissanu Leaf bude crossover

Nissan už nebude investovať do spaľovacích motorov, prispôsobenie emisnej norme EU7 by bolo príliš drahé. Neistý je preto osud malej Micry a Leaf sa zmení na crossover.
Nástupcom Nissanu Leaf bude crossover

Japonský výrobca plánuje investovať do svojho výrobného závodu v anglickom Sunderlande v prepočte 1,18 miliardy eur. Cieľom je rozšíriť výrobné kapacity o 100 000 vozidiel, vyhradené pre nový elektrický crossover. Popri modeloch Juke a Qashqai bude z liniek schádzať nástupca modelu Leaf. Na trh by mal dôjsť niekedy okolo roku 2025.

Stávka na elektromobily

Nissan chce od tohto roku ponúkať len elektrifikované modely - hybridy a elektromobily a do roku 2030 plánuje zvýšiť podiel predaja čisto elektrických modelov na 80 %. Investície do spaľovacích motorov zastaví a nebude ich prispôsobovať emisnej norme EU7, ktorá vstúpi do platnosti v polovici dekády.

"Strategicky sme stavili na elektrifikáciu. Ak investujeme do EU7, približný odhad nákladov tvorí asi polovicu zisku z každého auta, približne 2 000 eur, ktoré by sme museli preniesť na zákazníka. Takže sme stavili na elektromobily, vediac, že ich cena klesne," vysvetlil Guillaume Cartier, šéf Nissanu v Európe.

Nissan sa zameria na kľúčové modely

Aj z tohto dôvodu je nejasný osud modelu Micra. Ak sa v budúcnosti dočká nástupcu, tak bude určite elektrický. Nissan by mohol využiť aliančnú platformu CMF-BEV, na ktorej bude postavený nástupca elektromobilu Zoe - Renault 5.

Prvoradým cieľom Nissanu však ostáva rast predaja kľúčových modelov Juke, Qashqai, Ariya, X-Trail a nového crossoveru, ktorý nahradí Leaf.

Zdroj: Autocar a Auto Express

Tagy

Pokračovať v čítaní