Autosuv.sk

Novinky SUV

Nové hybridné BMW XM bude mať výkon 480 kW

Prvý vysokovýkonný automobil od divízie BMW M GmbH s elektrifikovaným pohonom prechádza procesom finálneho ladenia.
Nové hybridné BMW XM bude mať výkon 480 kW

Len niekoľko mesiacov po predstavení štúdie BMW Concept XM už prototypy sériového modelu prechádzajú fázou testovania. Po plne elektrických Performance modeloch BMW i4 M50 a BMW iX M60 predstavuje model BMW XM ďalší prvok e-mobility v segmente vysokovýkonných automobilov, pretože prvý raz používa hybridný pohon M. Novo vyvinutý benzínový motor V8 v kombinácii s elektrickým pohonom produkuje systémový výkon 480 kW (650 k). Kombinovaný krútiaci moment dosahuje hodnotu 800 Nm.

Nový model BMW XM vznikol priamo ako automobil BMW M, pochváliť sa môže ideálnym rozložením zaťaženia na nápravy v pomere 50 : 50. Štandardne je vybavené adaptívnym podvozkom M Professional. To zahŕňa aj pružiny a elektronicky riadené tlmiče špeciálne naladené pre daný model, ako aj prvýkrát v automobile BMW M, elektromechanický systém stabilizácie náklonu so 48-voltovou technológiou.

S dodatočnou funkciou Active Roll Comfort sa znižuje nakláňanie karosérie spôsobené nerovným povrchom na jednej strane vozovky. Systém zároveň aktívne prispôsobuje svetlú výšku karosérie na príslušnej strane vozidla. Súčasťou štandardnej výbavy automobilu BMW M je prvýkrát aj Integrálne aktívne riadenie, ktoré má za úlohu zvyšovať agilitu a dynamiku v zákrutách, ako aj jazdnú stabilitu pri zmene jazdného pruhu.

Známy je už aj elektrický dojazd s hodnotou 80 km podľa WLTP. V tejto chvíli ešte nepoznáme parametre elektromotora. Novinka je zároveň oslavou 50. výročia vzniku divízie BMW M GmbH. V decembri 2022 sa začne sériová výroba v závode spoločnosti BMW Group v americkom meste Spartanburg. "S debutom modelu BMW XM na konci nášho jubilejného roku sa pozeráme do budúcnosti, v ktorej bude divízia BMW M pokračovať v prelamovaní konvencií a posúvaní hraníc," hovorí Franciscus van Meel, predseda predstavenstva divízie BMW M GmbH.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní