Autosuv.sk

Novinky SUV

Nový crossover Smart #1 je väčší ako Golf

Elektrický Smart #1 nemá s predchodcami nič spoločné. Dostal čínsku techniku, nemecký dizajn a poriadne narástol.
Nový crossover Smart #1 je väčší ako Golf Smart

Smart začína písať svoju novú históriu. Na úplne nový model čakáme od roku 2014 a ľady sa výraznejšie pohli v roku 2019, keď 50 % akcií Smartu kúpila od Mercedesu čínska značka Geely. Mercedes a Geely si rozdelili úlohy. Číňania dodali techniku, Nemci sa postarali o dizajn nového modelu. Výsledkom je Smart #1.

Novinka nemá s predchodcami prakticky nič spoločné. V prvom rade je nový elektrický crossover väčší. Pre lepšiu predstavu ho môžeme porovnať s Volkswagenom Golf, ktorý je len o 14 mm dlhší. Keď porovnáme rázvor náprav, tak tu už má navrch Smart až o 114 mm. Smart tak využil typickú výhodu elektromobilov, ktoré dokážu ponúknuť veľký vnútorný priestor pri malých vonkajších rozmeroch. Smart je v porovnaní s európskym bestselerom aj vyšší aj širší.

#1 je postavený na platforme SEA rovnako ako čínsky model Zeekr 001 a SUV Polestar 3, ktoré bude oficiálne predstavené tento rok. Nový elektrický Smart dostal nikel-kobalt-mangánovú batériu s kapacitou 66 kWh a na jedno nabitie prejde 420 až 440 km. Pri použití nabíjačky s jednosmerným prúdom a s výkonom 150 kW ho možno z 10 na 80 % nabiť za menej ako 30 minút. Elektromotor poháňa kolesá zadnej nápravy, produkuje výkon 200 kW a maximálny krútiaci moment 343 Nm. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 180 km/h.

Interiér je pomerne jednoduchý. Nad veľkým stredovým tunelom sa týči dotykový displej s 12,8-palcovou uhlopriečkou. Digitálny HD prístrojový panel má uhlopriečku 9,2-palca a head up displej má rovných 10-palcov. Okrem kufra s objemom 273 - 411 l je malý úložný priestor aj pod prednou kapotou (15 l). Zatiaľ nepoznáme cenu ani termín uvedenia na trh v Číne a v Európe.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní