Autosuv.sk

Novinky SUV

Nový Nissan Qashqai príde budúci rok. Diesel dostal červenú, hybrid zelenú

Nissan predal od predstavenia dosluhujúcej generácie Qashqaia viac ako milión modelov len v Európe. Jedno z najúspešnejších vozidiel japonskej značky čaká obmena generácií a prechod na hybridný pohon.
Nový Nissan Qashqai príde budúci rok. Diesel dostal červenú, hybrid zelenú Nissan

Asi ťažko nájdeme auto, ktoré bolo poslednú dekádu pre Nissan v Európe úspešnejšie ako Qashqai. Bol to práve japonský crossover, ktorého predajné čísla po uvedení na trh v roku 2007 vyleteli hore a inšpirovalo mnoho ďalších výrobcov k výrobe konkurenčného modelu. Súčasná generácia je na trhu od roku 2014 a jej životný cyklus je už na konci. Nástupca bude postavený na novej platforme CMF-C, ktorá umožní Nissanu urobiť viacero zmien vrátane zmeny pohonných jednotiek. 

Ľahšia a pevnejšia karoséria

Konštruktéri sa zamerali na spevnenie štruktúry vozidla a súčasné zníženie hmotnosti. Piate dvere sú z kompozitných materiálov, vďaka čomu sú ľahšie o 2,6 kg. Použitím hliníka na bočných dverách, kapote a blatníkoch klesla hmotnosť Qashqaia o ďalších 21 kg. Výrazné zvýšenie pevnosti zaistil väčší podiel vysokopevnostnej ocele, ktorej podiel narástol o 50 % v porovnaní s predchodcom. Celkovo je karoséria o 41 % pevnejšia a o 60 kg ľahšia. Zmenami prejde aj podvozok a riadenie a vraj sa môžeme tešiť na radosť z jazdy.

Naftu nahradí hybrid

Pod kapotu sa dostanú len elektrifikované jednotky. Základ bude tvoriť benzínový motor s objemom 1,3 l, ktorý bude ponúkaný v dvoch výkonových verziách. Silnejšia by mala produkovať výkon 110 kW, slabšia 96 kW. Motor bude spolupracovať s manuálnou prevodovkou, prípadne s automatickou CVT prevodovkou, ktorá bude dostupná aj s pohonom všetkých kolies. Benzínový motor bude spojený s mild hybridnou technikou. Jej hlavným prvkom bude štartér-generátor, spojený s motorom prostredníctvom remeňa. Slúžiť bude na rekuperáciu energie.

Plug in hybridného Qashqaia sa minimálne na začiatku nedočkáme, aj keď v rámci koncernu má Nissan k dispozícii potrebnú techniku. Namiesto toho staví japonský výrobca na hybrid E-Power. Zatiaľ nie sú oficiálne známe žiadne technické detaily. Výkon hybridu by však mohol atakovať hranicu 140 kW. Naftový motor v ponuke definitívne nečakajme. Nissan už skôr upozornil na postupné vynechanie naftových motorov z ponuky v Európe.

Qashqai narastie, ale len mierne

V súčasnosti už "naháňajú kilometre" testovacie prototypy. Samotné testovanie sa pomaly blíži ku koncu, o čom svedčí aj zverejnenie fotografií prototypov samotnou automobilkou. Nový Qashqai sa začne predávať už v budúcom roku. Veľkostne by sa nemal výrazne zmeniť, bude však o chlp väčší. Rázvor náprav narastie o 20 mm, čo by sa malo prejaviť na vnútornom priestore.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní