Autosuv.sk

Novinky SUV

Rolls-Royce Spectre štartuje elektrickú éru značky

Elektromobil je ešte stále vo fáze vývoja a testov, ale predbežné technické údaje už poznáme.
Rolls-Royce Spectre štartuje elektrickú éru značky

Keď sa povie Rolls-Royce, tak si okrem iného hneď spomenieme na dvanásťvalcový motor. Tieto časy však pomaly končia a symbolom toho sa stáva prvý elektromobil značky Rolls-Royce - Spectre. Následne o roku 2030 bude Rolls-Royce predávať výlučne elektrické autá.

"Model Spectre má všetky vlastnosti a kvalitu, ktoré urobili z vozidiel Rolls-Royce legendu. Tento úžasný automobil, ktorý bol od úplného začiatku koncipovaný ako čisto elektrické vozidlo, je tichý, výkonný  a tak ukazuje, ako je elektrický pohonný reťazec vhodný pre automobily Rolls-Royce. Naznačuje smer budúcnosti našej značky a perfektne odpovedá na požiadavky najnáročnejších zákazníkov z celého sveta, ktorí volajú po lepšom zážitku z elektromobility, pretože Spectre je predovšetkým Rolls-Royce a až potom elektromobil," vysvetlil Torsten Müller-Ötvös, generálny riaditeľ spoločnosti Rolls-Royce Motor Cars.

O detailoch nového elektromobilu by sme mohli písať dlho, pretože práve na detailoch si Rolls-Royce dáva záležať. Pozrime sa aspoň na jeden príklad, ktorým je soška Spirit of Ecstasy na vrchu masky. Keďže v elektromobiloch je aerodynamika ešte oveľa dôležitejšia, soška bola aerodynamicky optimalizovaná. modelovanie a skúšky vo veternom tuneli zabrali spolu až 830 hodín. Výsledkom však je koeficient aerodynamického odporu cd = 0,25 – Spectre je najaerodynamickejším modelom Rolls-Royce v histórii. Na tom má predná časť zásadný podiel.

Model Spectre je postavený na platforme „Architecture of Luxury“, ktorá vznikla v rámci vlastného vývoja automobilky Rolls-Royce. Jej základom je celohliníkový priestorový rám. Vďaka vlastnej architektúre sa Spectre po technickej stránke odlíši od modelov materskej automobilky BMW.

Rolls-Royce už zverejnil aj predbežné technické informácie. Tie sa v sériovej realite môžu ešte zmeniť, keďže vývoj a testovanie skončí až v druhom štvrťroku 2023. Podľa predbežných údajov ponúkne Spectre výkon 430 kW a maximálny krútiaci moment 900 Nm. NA 100 km/h zrýchli za 4,5 s. Na jedno nabitie podľa normy WLTP prejde okolo 520 km.

Cena elektromobilu zatiaľ nie je známa, ale bude na úrovni medzi modelmi Cullinan a Phantom, odhadom asi 300 000 eur. Hovoríme o základnej cene, ktorú reálne asi nik nezaplatí. Množstvo požiadaviek a úprav šitých na mieru zákazníkom zdvihne priemernú cenu vozidla k hranici 500 000 eur. Prvé vozidlá sa dostanú k novým majiteľom koncom roku 2023.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní