Autosuv.sk

Novinky SUV

Škoda prezradila detaily o elektromobile Enyaq iV. Bude dlhší ako Kodiaq

Nové elektrické SUV ponúkne na výber rôzne kapacity batérie a rôzne výkonové stupne. Nebude chýbať ani TOP verzia vRS s pohonom všetkých kolies.
Škoda prezradila detaily o elektromobile Enyaq iV. Bude dlhší ako Kodiaq

Elektromobil Enyaq iV bude prvým vozidlom značky Škoda, postaveným na platforme MEB. Nie je to prekvapením, keďže ide o platformu, určenú pre elektrické vozidlá. Na fotografiách sa zatiaľ ukazuje len maskovaná verzia. Siluetou s klesajúcou strechou sa zrejme bude chcieť zaradiť do segmentu SUV kupé. Z prvých fotografií sa len ťažko odhaduje jeho veľkosť, ale Škoda zverejnila už aj jeho rozmery. S dĺžkou 4 648 mm je Enyaq dokonca dlhší ako najväčšie SUV značky Kodiaq. Rázvor náprav 2 765 mm je o niečo kratší a Enyaq je s výškou 1 618 mm aj nižší. Objem kufra 585 l je na pomery elektromobilu naozaj slušný. 

Foto: Škoda

K dispozícii budú dva varianty motorov, tri rôzne kapacity batérie a päť výkonových stupňov. Základná verzia Enyaq iV 50 bude poháňaná prostredníctvom kolies zadnej nápravy. Disponovať bude batériou s kapacitou 55 kWh (52 kWh netto) a spoľahne sa na elektromotor s výkonom 109 kW. Dojazd podľa predbežných meraní činí 340 km. Výkonnejšie verzia iV 60 poskytne systémový výkon 132 kW a batéria s kapacitou 62 kWh (58 kWh) umožní dojazd 390 km. Z pohľadu dojazdu bude na vrchole ponuky verzia iV 80 s výkonom 150 kW. Batéria s kapacitou 82 kWh (77 kWh) umožní na jedno nabitie prejsť až 500 km. Na rovnakú kapacitu batérie sa spoľahne aj verzia 80X s výkonom 195 kW, a tak isto aj vrcholný model vRS s výkonom 225 kW. Dve najsilnejšie motorizácie disponujú prídavným elektromotrom vpredu, ktorý poháňa kolesá prednej nápravy. Model vRS sa môže pochváliť zrýchlením na 100 km/h v priebehu 6,2 s.

Foto: Škoda

Elektrické SUV Enyaq iV možno nabíjať aj z klasickej domácej zásuvky. Pri použití domáceho wallboxu s výkonom 11 kW trvá nabitie batérie 6 až 8 hodín v závislosti od jej kapacity. Pri použití rýchlonabíjačky s výkonom 125 kW zaberie nabitie z 10 % na 80 %, za ideálnych podmienok 40 minút. Škoda Enyaq iV má priniesť niekoľko ďalších noviniek v rámci značky. Tou hlavnou bude nový interiér, ktorý má vyvolávať dojem veľkého priestoru. Všetky dôležité informácie pre vodiča budú zobrazené na 13-palcovej obrazovke a na príplatkovom head up displeji s rozšírenou realitou. Predstavenie nového elektrického SUV sa uskutoční ešte tento rok. Rovnako koncom tohto roku bude zahájená aj výroba a uvedenie na trh je naplánované začiatkom budúceho roka.

Tagy

Pokračovať v čítaní