Autosuv.sk

Novinky SUV

Video: BMW iX samé zaparkuje, nabije sa a nájde autoumyvárku

Bavorská automobilka predviedla počas autosalónu v Mníchove, ako môže vyzerať automatické parkovanie.
Video: BMW iX samé zaparkuje, nabije sa a nájde autoumyvárku

BMW v krátkom videu ukazuje elektromobil iX a jeho systém automatického parkovania v parkovacích domoch. Všetko, čo musí urobiť šofér, je zastaviť na vyznačenom mieste a zadať príkaz cez aplikáciu. Vozidlo následne samé vyhľadá parkovacie miesto a s pomocou robotického ramena elektrickej nabíjačky spustí proces nabíjania. Okrem toho zvládne aj cestu do automatickej autoumyvárky. 

Šofér pred odchodom následne cez aplikáciu privolá auto na vyznačené miesto. Dôležité pri celom procese nie sú len senzory a schopnosti BMW iX, ale aj komunikácia medzi vozidlom a infraštruktúrou. BMW neprezradilo, či a kedy plánuje technológiu zaviesť do praxe. Ukázalo nám, že v ideálnom svete systém môže fungovať. V praxi sa však môže stretnúť s viacerými prekážkami. Od legislatívy až po parkovanie v zmiešanej premávke - autonómne vozidlá vs. vozidlá s posádkou.

Podobne funguje aj riešenie automatického parkovania od Mercedesu, ale povolenie na jeho využívanie má akurát parkovací dom Mercedes-Benz Museum v Štuttgarte. Viac si prečítajte TU!

Tagy

Pokračovať v čítaní