Autosuv

Novinky SUV

VW: Head up displej s rozšírenou realitou sa dostáva do lacnejších áut

Volkswagen nasadil head up displej s rozšírenou realitou do kompaktných áut a nie do prémiového auta, akoby sme mohli očakávať. Novú technológiu chce dostať k čo najväčšiemu počtu motoristov.
VW: Head up displej s rozšírenou realitou sa dostáva do lacnejších áut

Spojenie virtuálnej reality so skutočným svetom, takto by sme mohli popísať pojem "rozšírená realita". V sériových autách sa s touto technológiou stretávame už nejaký čas. Viackrát sme ju mohli vyskúšať počas testov modelov značky Mercedes. S rozšírenou realitou prišiel aj Volkswagen a využíva ju v spojení s head up displejom. Nemecký výrobca je prvou automobilkou na svete, ktorá túto technológiu využíva v segmente kompaktných áut. 

Head up displej v elektromobiloch ID.

"Predstavili sme skutočnú inováciu v sériovom aute. A neurobili sme tak v prémiovom aute, ale v kompaktných modeloch z elektrickej rodiny ID. Robiť priekopnícke technológie, dostupné pre veľký počet zákazníkov, je pre Volkswagen podstatné," komentoval uvedenie head up displeja Frank Welsch, člen predstavenstva pre vývoj.

Pravdou je, že elektrické ID. modely nepatria medzi najlacnejšie, ale Volkswagen ukázal očakávaný trend a rozšírená realita sa postupne dostane do lacnejších áut.

Ako to funguje

Zobrazovacia plocha nového head up displeja sa skladá z dvoch častí. Väčšia s uhlopriečkou 1,8 m je navrchu. Zobrazujú sa na nej napríklad šípky navigácie, či údaje súvisiace s asistenčnými systémami. Šípky sa pri približovaní ku križovatke zväčšujú a zároveň sa stávajú priehľadnými, aby neobmedzovali výhľad vodiča.

Druhá časť head up displeja v spodnej časti je menšia a zobrazuje základné informácie. Vodič vidí všetko zobrazené vo vzdialenosti približne 10 m pred čelným oknom. Pre lepšiu predstavu o zapojení prvkov virtuálnej reality do reálneho sveta si pozrite video.

 

Tagy

Pokračovať v čítaní