Autosuv.sk

Novinky SUV

Xpeng G9 je najrýchlejšie nabíjateľný elektromobil na svete

Prvenstvo drží čínske SUV, samozrejme, v kategórii masovo vyrábaných vozidiel.
Xpeng G9 je najrýchlejšie nabíjateľný elektromobil na svete

Čínska automobilka Xpeng predstavila svoju novú vlajkovú loď G9. Elektrické SUV príde na trh vo viacerých verziách. K dispozícii budú jednomotorové verzie s pohonom zadnej nápravy aj dvojmotorové modely s pohonom všetkých kolies. Jednotlivé verzie sa od seba odlíšia výkonom aj dojazdom. Pre lepší prehľad pripájame tabuľku v anglickom jazyku priamo zo stránky automobilky.

Novinka je prvým čínskym modelom, postaveným na 800 Voltovej platforme. Drží však aj iné prvenstvo. Architektúra s vyšším napätím tradične umožňuje vysokovýkonné nabíjanie a Xpeng G9 sa podľa čínskej automobilky stal vozidlom s najrýchlejším nabíjaním na svete.

Nabitie z 10 na 80 % zaberie za ideálnych podmienok len 15 minút a pri vysokom papierovom dojazde to znie naozaj optimisticky. Tu treba upozorniť, že dojazd vozidla je viac skreslený ako zvyčajne. Čínske meranie dojazdu CLTC je optimistickejšie ako európske WLTP. Ak to máme zhruba prerátať "európskym metrom", tak G9 neprejde na jedno nabitie v závislosti od konkrétnej verzie 570 až 702 km, ale len 460 až 570 km.

Dojazd je aj tak nadpriemerný. Pri ideálnych podmienkach ho možno počas piatich minút nabíjania zvýšiť až o 200 km, ale zas ide o skreslený "čínsky" údaj. Rýchlosť nabíjania dokumentuje aj maximálny nabíjací výkon až 480 kW. Tým výrazne prekonáva nielen ostatné elektromobily, ale aj schopnosti nabíjacích staníc. Xpeng, preto vyrába aj novú generáciu nabíjacích staníc S4 s nabíjacím výkonom 480 kW.

Číňania zatiaľ oficiálne nepotvrdili príchod modelu G9 do Európy, ale ich vyjadrenia svedčia o snahe presadiť sa globálne. Špekuluje sa tak o príchode elektromobilu G9 už v budúcom roku, najskôr v Nórsku a postupne v ďalších európskych krajinách.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní