Autosuv.sk

Ostatné

"Aktívna akustika" znižuje hlučnosť v kabíne o 90 %. Pozrite si video

Po rokoch vývoja dokáže technológia potlačiť neželaný hluk v kabíne až o 90 % a to v širokej škále frekvencií.
"Aktívna akustika" znižuje hlučnosť v kabíne o 90 %. Pozrite si video

Znižovanie hluku v kabíne už dávno nie je len o hrubých izolačných materiáloch. Automobilky k tejto problematike pristupujú sofistikovanejšie. Systémy, ktoré potláčajú hlučnosť vytváraním opačných zvukových vĺn, nájdeme vo viacerých autách. Nedávno sa systémom "Aktívna akustika" pochválil Jaguar Land Rover. Používa ho v modeloch F-Pace, Range Rover Velar a Jaguar XF. Technológiu vyvinula izraelská spoločnosť Silentium, ktorá ju teraz bližšie predstavuje a prezrádza jej ďalšie výhody.

Po rokoch vývoja dokáže táto technológia potlačiť neželaný hluk v kabíne až o 90 % a to v širokej škále frekvencií od 20 Hz do 1000 Hz. Prvým benefitom je, samozrejme, zvýšený komfort jazdy. Nižšia hlučnosť v kabíne má však počas dlhých jázd veľký vplyv aj na únavu vodiča. Automobilky môžu vďaka tejto technológii znížiť hmotnosť auta, keďže nemusia použiť také množstvo mnohokrát ťažkých a nie lacných izolačných materiálov. Extrémnym príkladom v tomto smere je Rolls Royce Ghost, ktorý má v karosérii zabudovaných až 100 kg tlmiacich materiálov. 

Systém spoločnosti Silentium využíva technológiu, známu z "hi-tec" slúchadiel. Šesť strategicky umiestnených snímačov na vozidle neustále monitoruje neželané zvuky. Riadiaca jednotka ich okamžite vyhodnotí a cez reproduktory audiosystému produkuje zvukové vlny, ktoré ich rušia. Ako to môže vyzerať v praxi, ukazuje krátke video.

Pokračovať v čítaní