Autosuv.sk

Ostatné

Apple chce bojovať s nevoľnosťou v aute pomocou virtuálnej reality

Nový patent spoločnosti Apple ukazuje, akým spôsobom možno potlačiť nevoľnosť v (hlavne) budúcich autonómnych vozidlách.
Apple chce bojovať s nevoľnosťou v aute pomocou virtuálnej reality

S príchodom autonómnych áut začneme v budúcnosti náš čas v aute tráviť iným spôsobom. Interiér auta sa môže premeniť na pojazdnú spálňu, obývačku alebo kanceláriu. Aj keď je to ešte roky vzdialená budúcnosť, spoločnosti už dnes začínajú okrem samotného autonómneho riadenia riešiť rôzne problémy, ktoré nová technológia prinesie.

Jedným z nich bude určite nevoľnosť za volantom. Pozeranie filmov, hranie počítačových hier, či práca na počítači má na veľkú skupinu ľudí negatívny vplyv v podobe nevoľnosti. Problémom je nesúlad medzi pohybom, zachyteným v strednom uchu, a tým čo vidia oči. Spoločnosť ZF nám už v roku 2019 ukázala, ako chce pomocou senzorických signálov bojovať s nevoľnosťou. Skúšala pritom zrakové, hmatové aj zvukové signály. Viac sa dočítate TU!

So svojím riešením zatiaľ v podobe patentu prichádza aj Apple, ktorý sa spolieha na headset s virtuálnou realitou. Prostredníctvom displeja s virtuálnou realitou sa môžete počas jazdy zúčastniť napríklad pracovnej porady. Pre tých, ktorí netrpia nevoľnosťou sa nič nemení. Ostatným pomôže zobrazenie pohybu v periférnej časti, ktorý súhlasí s pohybom vozidla.

Systém má spolupracovať so senzormi vozidla, navigáciou a 3D mapami. Druhou možnosťou je ukázať pasažierovi cez "okuliare" s virtuálnou realitou skutočný svet spolu s prvkami virtuálnej reality. Pomôcť môže aj aktívne sedadlo, ktoré vykonáva pohyby na potlačenie nevoľnosti a spolupracuje pritom s virtuálnou realitou. Patent zahŕňa množstvo nápadov, ako by mohlo prostredie virtuálnej reality vyzerať.

Pokračovať v čítaní