Autosuv.sk

Ostatné

Audi spúšťa prevádzku nabíjacieho centra s kapacitou 2,45 MWh

Šesť nabíjačiek nabíjacieho centra má výkon až 320 kW a ich prevádzku umožňujú už použivané batérie s kapacitou 2,45 MWh. Tie sú neustále dobíjané zo siete výkonom len 200 kW. Ďalších maximálne 30 kW môže pridať solárna strecha.
Audi spúšťa prevádzku nabíjacieho centra s kapacitou 2,45 MWh

O koncepte nábijacích centier od Audi sme informovali v máji tohto roku. V týchto dňoch predstavil nemecký výrobca prvé centrum, ktoré bude slúžiť majiteľom elektromobilov v Norimbergu. Celá nabíjacia stanica pre nabíjanie šiestich elektromobilov naraz pozostáva z blokov a možno ju postaviť, opäť rozmontovať a previesť na iné miesto v priebehu niekoľkých dní. Každý blok umožňuje nabíjanie dvoch elektromobilov a pridávaním, alebo odoberaním blokov, možno meniť počet nabíjacích miest.

Nabíjacia stanica pozostáva z použitých batérií s kapacitou približne 2,45 MWh a výkon nabíjacích bodov je 320 kW. Pri štandardných nabíjačkách takáto konfigurácia počas špičky vyžaduje elektrickú prípojku zo siete, ktorá teoreticky umožní nabíjanie pri výkone 6 x 320 kW.

Na pokrytie veľkého odberu v čase špičky slúžia v tomto prípade batérie, ktoré sú neustále dobíjané zo siete výkonom len 200 kW, ďalších maximálne 30 kW majú dodávať solárne panely na streche stavby. Batérie nabíjacieho centra doženú deficit energie, ktorú stratili počas dňa v noci. Kapacita nabíjacej stanice za deň je 80 vozidiel a Audi využíva na jej nabitie len "zelenú" energiu. Nové nabíjacie centrum má vďaka takémuto riešeniu nižšie nároky na infraštruktúru elektrickej siete.

Týmto riešením mieri Audi najmä na majiteľov elektromobilov, ktorý nemôžu nabíjať doma. "Ľuďom v mestských oblastiach poskytujeme nabíjanie za cenu, ktorú by zaplatili za nabíjanie pomocou Wallboxu doma,“ vysvetlil Ralph Hollmig, projektový manažér nabíjacieho centra Audi.

Cena nabíjania je 0,31 eur za kWh. Ceny domáceho nabíjania v Nemecku nepoznáme, ale na Slovensku je v čase písania článku výrazne nižšia. Prevádzka nového nabíjacieho centra sa pre zákazníkov otvára od 23.12.2021.

Obrázky

Pokračovať v čítaní