Autosuv

Ostatné

Austrália chce znížiť počet nehôd. Testuje prepojené vozidlá v praxi

Lexus je zapojený do štátneho projektu Queensland Government's Ipswich Connected Vehicle Pilot. Aj keď bezpečnosť je ako vždy najdôležitejšia, pokrok v technológii prepojených automobilov prináša aj ďalšie výhody.
Austrália chce znížiť počet nehôd. Testuje prepojené vozidlá v praxi

Queensland Government's Ipswich Connected Vehicle Pilot je najväčším projektom v Austrálii, ktorého cieľom je eliminovať dopravné nehody, alebo zmierniť ich následky. Program je založený na zariadeniach, umiestnených na 29 križovatkách v oblasti Ipswich v severovýchodnej Austrálii. Zariadenia komunikujú s inými vozidlami systémom DSRC (Dedicated Short Range Communication), založenom na rádiovej komunikácii. Tak môžu poskytovať informácie o zmenách rýchlostných limitov, nebezpečenstvách na ceste alebo chodcoch, ktorí chcú prejsť cez cestu. Do testov bolo zapojených 500 bežných vozidiel a dve autá od spoločnosti Lexus Australia.

Prepojené hybridy Lexus

Austrálska pobočka Lexusu zapojila do projektu dva hybridné SUV RX 450h vo verzii F Sport. Vozidlá sú dodatočne vybavené modulmi DSRC, ktoré im umožňujú komunikovať s infraštruktúrou, ako aj medzi sebou. Vďaka tomuto zariadeniu dostáva vodič informácie o podmienkach na ceste. Systém varuje pred rizikom prejazdu na červenú, o chodcoch a cyklistoch, ktorí stlačili tlačidlo na prechode a čakajú na zmenu signalizácie. Systém takisto poskytuje informácie o šmykľavej vozovke, nehode, prácach na ceste, blížiacej sa dopravnej zápche, aj o aktuálnych obmedzeniach rýchlosti. Obidva Lexusy môžu okrem toho varovať vodiča v prípade, že sa vozidlo idúce na tej istej ceste zastavilo, ide výrazne pomalšie, ako umožňujú podmienky, alebo začalo prudko brzdiť. To všetko má zminimalizovať riziko kolízie. 


Foto: Lexus

Bezpečnosť, ale nielen to

Zástupcovia automobilky tvrdia, že kombinácia prepojenia DSRC a moderných aktívnych bezpečnostných prvkov, ktorými sú už dnes vybavené autá značky Lexus, umožnia vo väčšej miere varovať vodičov pred potenciálne nebezpečnými situáciami. ,,Náš miestny tím inžinierov v úzkej spolupráci s vládou Queenslandu vyhodnotia účinnosť inteligentnej dopravy a zároveň nám umožnia lepšie porozumieť tomu, ako vodiči pristupujú k tejto technológii,” povedal Scott Thompson, generálny riaditeľ spoločnosti Lexus Australia.

Foto: Lexus

Predstavitelia japonskej značky zdôrazňujú, že systémy podobné tomu, aký testujú v Austrálii, prinášajú ešte viac pozitív. Umožňujú plynulejšie riadenie premávky, čo napríklad znižuje spotrebu paliva. „Spoločnosť Lexus Australia je hrdá na to, že môže podporiť projekt, ktorý bol navrhnutý na ochranu života a môže zároveň predchádzať dopravným zápcham, znížiť spotrebu paliva, pomôcť životnému prostrediu a zároveň ľuďom spríjemniť život,” dodáva Thompson.  

Tagy

Pokračovať v čítaní