Autosuv.sk

Ostatné

Auto bez vodiča na ceste. Očividný vtip nakoniec vypálil úplne inak

V americkom štáte Virginia pred niekoľkými dňami uvideli auto, ktoré na prvý pohľad jazdilo úplne samo. Pri bližšom skúmaní vnútri sedel človek v maske sedadla. Očividný žart v skutočnosti žartom vôbec nebol.
Auto bez vodiča na ceste. Očividný vtip nakoniec vypálil úplne inak

V americkom štáte Virgínia pred niekoľkými týždňami uvideli auto, ktoré na prvý pohľad jazdilo úplne samo. Pri bližšom skúmaní vnútri sedel človek v maske sedadla. Očividný žart v skutočnosti žartom vôbec nebol.

Minulý mesiac vodičom v mestečku Arlington v americkom štáte Virgínia nebolo všetko jedno. Po tamojších cestách sa totiž premávalo auto bez vodiča. Aspoň tak to na prvý pohľad vyzeralo. Lokálnemu americkému reportérovi spoločnosti NBC sa podarilo celý úkaz zachytiť na video. Na svojom Twitteri odhalil celé tajomstvo.

zdroj: Twitter.com

V príspevku sa Adamovi Tussovi podarilo odhaliť, že auto vôbec nejazdí samo. Celý mesiac si spoločnosť myslela, že ide o trápny žartík nejakého amerického youtubera. Sociálny experiment má však úplne iné pozadie. K celému šialenstvu sa v stredu priznal Ford. A vôbec nejde o vtip, ale o serióznu vedeckú prácu.


Ako vyzerá test funkcií a spoľahlivosti autonómneho riadenia, ste už videli. V tomto experimente sa Ford rozhodol otestovať nás, ľudí. Ak sa aj podarí autonómnym autám dobyť svet, dlhú dobu budú jazdiť po boku tých normálnych. Bežnému autu však chýba ľudský faktor, ktorý zohráva rolu v komunikácií medzi ľuďmi. Nedokáže tak nahradiť niektoré, dokonca aj podvedomé, signály, ktorými medzi sebou spoza okien komunikujeme.

Ůlohou Fordu teda bolo vyskúmať, ako ovplyvůje chýbajúci ľudský faktor bezpečnosť cestnej premávky. Komunikáciu človeka sa pokúsili nahradiť led diódami, ktorých blikanie malo za úlohu poskytovať ľuďom okolo informácie o tom, čo sa auto chystá urobiť. Signály sa snažili navrhnúť tak, aby ich vodiči pochopili intuitívne.


Tamojšiemu úradu pre dopravu sa v spolupráci s univerzitou a známou automobilkou podarilo zozbierať až 150 hodín a takmer 3000 kilometrov údajov. Z výskumu vyplýva, že ľudia boli spočiatku v pomykove, no po niekoľkých minútach si so strojom našli "spoločnú reč" a dokázali predvídať na základe LED žiaroviek. 

Rýchle blikanie predstavovalo signál "zrýchľujem," pomalé predstavovalo spomaľovanie a neprerušované svietenie bežnú jazdu. Cieľom automobilky je vypracovať jednotný systém komunikácie auta a okolitých vodičov, ktorý by našiel využitie aj vo vozidlách iných značiek. Aj keď projekt znie inteligentne, vedci priznávajú, že bol inšpirovaný vtipnými videami na Youtube. Takže nečudo, že aj tento projekt tak na začiatku vyzeral.

Tagy

Pokračovať v čítaní