Autosuv.sk

Ostatné

Auto na solárnu energiu Lightyear One ide do sériovej výroby, lacné nebude

Vozidlo je možné nabiť aj tradične zo zásuvky, či nabíjacej stanice. Hlavným zdrojom však bude solárna energia.
Auto na solárnu energiu Lightyear One ide do sériovej výroby, lacné nebude

Spoločnosť Lightyear už predala 120 vozidiel Lightyear One záujemcom v Holandsku. V poslednom kvartáli tohto roku chce rozbehnúť sériovú výrobu zatiaľ v limitovanom počte 946 kusov. Auto na prvý pohľad zaujme aerodynamickým tvarom. Nízka a 5,1 m dlhá karoséria prináša okrem aerodynamiky veľkú plochu pre solárne panely (5 m2). Vo vnútri je miesto pre štvorčlennú posádku, do veľkého kufra sa zmestí batožina s objemom až 780 l.

Solárna energia má pokryť ročnú spotrebu vozidla

Kapacita batérie vozidla je 60 kWh a možno ju nabíjať aj tradičným spôsobom. Solárna strecha však v tomto prípade nie je len doplnok na predĺženie dojazdu. V slnečných krajinách ako Taliansko má podľa spoločnosti Lightyear solárna energia v priemere pokryť ročnú spotrebu vozidla. Za jednu hodinu solárneho nabíjania počas slnečného dňa má dojazd narásť o približne 12 km.

Teória hovorí, že táto rýchlosť nabíjania by mala stačiť na pokrytie bežného denného nájazdu a možno si aj nejakú energiu ušetríte na dlhší víkendový výlet. Minimálne na papieri to vyzerá zaujímavo.

Nie je lacné, otázkou je odolnosť solárnych panelov

O pohon solárneho elektromobilu sa stará štvorica elektromotorov, umiestnených v rohoch karosérie. V praxi nepôjde o rýchle auto, minimálne zrýchlením na 100 km/h v priebehu necelých 10 sekúnd neohúri. Všetko je podriadené celkovému dojazdu 720 km. Špeciálne pneumatiky Bridgestone s rozmermi 175/60 R19 prispievajú k predĺžemniu dojazdu až o 27 km. V porovnaní s dnešnými Eko pneumatikami sú o 3,6 kg ľahšie.

Cena nového solárneho vozidla sa vyšplhá až k sume, za ktorú by ste dostali dobre vybavenú luxusnú limuzínu. Pri sume 150 000 eur (bez dane!) sa nečudujeme, že v pláne je na začiatok výroba len obmedzeného počtu vozidiel. Okrem vysokej ceny vozidla je pre nás otázkou aj údržba, servis a odolnosť solárnej plochy.

Zdroj: Car magazine a Lightyear

Obrázky

Pokračovať v čítaní