Autosuv.sk

Ostatné

Autonómne Priusy budú doručovať nákupy potravín

Spočiatku budú v autách aj vodiči, ktorí budú dohliadať na fungovanie systému autonómneho riadenia.
Autonómne Priusy budú doručovať nákupy potravín Nuro

Vydajú sa na cesty kalifornského mestečka Mountain View, kde budú rozvážať nákupy zákazníkom potravinového obchodného reťazca 7-Eleven. Ide o výsledok spolupráce reťazca predajní a startupu Nuro, špecializovaného na technológie autonómnych vozidiel. Túto firmu podporila spoločnosť Toyota prostredníctvom investičného fondu Woven Capital.

Toyoty Prius, vybavené systémom autonómneho riadenia Nuro, budú vybavovať objednávky zadané cez aplikáciu v sieti obchodov s potravinami 7-Eleven. Spočiatku budú v autách  aj vodiči, ktorí budú dohliadať na fungovanie systému autonómneho riadenia. V ďalšej etape projektu k vozovému parku pribudnú robotické vozidlá R2, vyvinuté spoločnosťou Nuro.

Foto: Nuro

Tento servis bude k dispozícii obyvateľom Mountain View, kde má spoločnosť Nuro svoje sídlo. Podobný systém už zaviedli aj v meste Houston v Texase, kde zákazníkov pizzerie  Domino's Pizza obsluhujú autonómne Priusy a R2.

Na verejných cestách Kalifornie

Nuro je prvým startupom v autonómnej doprave, ktorý získal súhlas od Kalifornského ministerstva motorových vozidiel na používanie automatizovaných vozidiel na obchodné účely na verejných komunikáciách. Súhlas udelil štátny úrad v decembri 2020. Dve ďalšie spoločnosti, Cruise a Waymo, získali takéto povolenia o niekoľko mesiacov neskôr, v septembri minulého roku.

Foto: Nuro

Majitelia Nuro Dave Ferguson a Jiajun Zhu pracovali v programe Autonomous Car Program Google ešte predtým, ako začali s vlastným podnikaním, ktoré sa neskôr pretransformovalo na Waymo. Autonómne vozidlo R2, vyvinuté spoločnosťami Ferguson a Zhu, už bolo testované v mnohých amerických mestách vrátane Houstonu, Texasu, Phoenixu, Arizony a Mountain View.

Toyota investuje do nových technológií

Nuro je prvou spoločnosťou, do ktorej Toyota investovala prostredníctvom fondu Woven Capital. Tento fond s hodnotou 800 miliónov dolárov bol založený v januári 2021 a pripojil sa k portfóliu spoločností skupiny Woven Planet, ktorá vznikla po transformácii výskumnej a vývojovej spoločnosti Toyota Research Institute-Advanced Development.

Spolupráca so spoločnosťou Nuro je prvou zo série investícií do spoločností, vyvíjajúcich inovatívne technológie a obchodné modely v oblasti mobility, automatizácie, umelej inteligencie, analýzy dát, sieťovej konektivity a inteligentných miest. Do amerického startupu okrem Toyoty investovali napr. aj Google, SoftBank Group Corp, Vision Fund 1 a Kroger Co.

 

Tagy

Pokračovať v čítaní