Autosuv.sk

Ostatné

BMW a MINI začnú ponúkať autá s vegánskymi interiérmi

Plne vegánske interiéry budú pre modely BMW aj MINI prvý raz dostupné od roku 2023.
BMW a MINI začnú ponúkať autá s vegánskymi interiérmi

Spoločnosť BMW Group plánuje v roku 2023 uviesť na trh svoje prvé vozidlá s úplne vegánskym interiérom. Je to možné predovšetkým vďaka vývoju inovatívnych materiálov s vlastnosťami podobnými koži. Tieto materiály bude možné použiť aj na povrchy volantov, ktoré musia spĺňať náročné kritériá na pocit, prémiový vzhľad a odolnosť proti opotrebeniu.

Zníženie emisií CO2 počas celého životného cyklu vozidla je ústredným cieľom spoločnosti BMW Group na ceste ku klimatickej neutralite, ktorú plánuje dosiahnuť najneskôr do roku 2050. Pri dosahovaní tohto cieľa zohráva kľúčovú úlohu aj výber materiálov. Nahradenie surovín živočíšneho pôvodu výrazne prispieva k zvýšeniu trvalej udržateľnosti vo výrobe vozidiel.

Zavedením nového povrchového materiálu na volanty klesne v príslušných vozidlách BMW a MINI podiel komponentov vozidiel, ktoré obsahujú stopy surovín živočíšneho pôvodu, na menej ako jedno percento. V dôsledku toho sa tieto materiály teraz nachádzajú len v oblastiach, ktoré nie sú viditeľné pre zákazníka, napríklad v rôznych voskových látkach, ako sú želatína používaná v ochranných náteroch, lanolín vo farbách, loj ako prísada do elastomérov a včelí vosk ako tavidlo pre farby.

BMW už dlho ponúka rôzne látkové alternatívy kože. Teraz prvýkrát ponúka vhodnú náhradu kože pre najdôležitejšie rozhranie medzi vodičom a vozidlom. Povrchy volantu musia spĺňať náročné kritériá pokiaľ ide o vzhľad, odolnosť proti opotrebovaniu a životnosť. "Volantom vyrobeným z vysokokvalitného vegánskeho povrchového materiálu plníme želania našich zákazníkov, ktorí nechcú robiť žiadne kompromisy v oblastiach vzhľadu, pocitu a funkčnosti. Inovatívny materiál odoláva opotrebeniu spôsobenému oderom, potením a vlhkosťou a má všetky požadované vlastnosti kože," hovorí Uwe Köhler, Head of Development Body, Exterior Trim, Interior v BMW Group. Jediným poznávacím znakom nového materiálu bude nový efekt zrnitosti na venci volantu.

Povrchy bez kože znižujú emisie CO2e o 85 percent

Skutočnosť, že teraz existuje vegánsky povrchový materiál s vlastnosťami ekvivalentnými pravej koži, ktorá sa predtým používala pri výrobe volantov, predstavuje ďalší významný krok k zníženiu CO2.

Nový materiál povrchu volantu znižuje emisie CO2e v hodnotovom reťazci v porovnaní s kožou približne o 85 percent. Doteraz bola väčšina produkovaných emisií, približne 80 percent, vo forme metánu z chovu dobytka. Zvyšných 20 percent pripadlo na spracovanie hovädzej kože, ktoré je vysoko náročné na energiu a vodu.

Klimatická neutralita a obehové hospodárstvo sú hlavné priority

Na dosiahnutie cieľa klimatickej neutrality sa spoločnosť BMW Group, v súlade so zásadami obehového hospodárstva, spolieha na využívanie zelenej elektriny vo výrobe a v dodávateľskom reťazci, neustále zvyšuje podiel druhotných materiálov a prírodných surovín, používa vysoko účinné elektromotory a spaľovacie motory a vysokú mieru recyklácie.

Všetko je to v detailoch: podlahové rohože pre rôzne modely sú vyrobené z monomateriálu, čím sa vyhýbajú zmesiam materiálov, ktoré sa ťažko recyklujú. Výsledkom je, že spoločnosť BMW Group každoročne ušetrí približne 23 000 ton CO2 a ďalších 1 600 ton odpadu, pretože recyklované podlahové rohože a odpadový materiál sa opätovne používajú aj vo výrobnom procese.

Najvyššou prioritou je výskum a vývoj v oblasti druhotných surovín a trvalo udržateľných materiálov. Budúce generácie vozidiel ponúknu ďalšie atraktívne alternatívy ku koži. V porovnaní s predtým používanými syntetickými kožami dosahujú približne o 45 percent nižšie emisie CO2. Materiál MirumTM, ktorý je 100-percentne založený na biologickej báze a neobsahuje ropu, má potenciál napodobňovať všetky vlastnosti tradičnej kože.

Ďalší nový materiál, DeserttexTM, je vyrobený z práškových kaktusových vlákien s polyuretánovou matricou na bio báze. S týmito materiálmi je možné kombinovať nahradenie surovín živočíšneho pôvodu s výrazným znížením CO2.

Tagy

Pokračovať v čítaní