Autosuv.sk

Ostatné

BMW: Eko benzín, vyrobený zo vzduchu, realitou už tento rok

Nielen benzín, ale aj naftu a letecké palivo možno vyrobiť zo zachyteného CO2 z ovzdušia. Takéto palivá vraj nebudú drahšie.
BMW: Eko benzín, vyrobený zo vzduchu, realitou už tento rok

Predstavte si, že dokážeme zachytiť CO2 zo vzduchu, premeniť ho na palivo využitím čistej energie a predávať ho za rovnakú cenu ako palivá, získané z ropy. To všetko už tento rok. Na prvý pohľad poriadne sci-fi, a ani by sme sa takouto správou nezaoberali. Ale práve CO2 neutrálne palivo je dôvodom, prečo sa BMW prostredníctvom dcérskej firmy BMW i Ventures rozhodlo investovať do americkej spoločnosnosti Prometheus Fuels 12,5 milióna dolárov. 

Palivo, získané z existujúceho CO2 z atmosféry, je molekulárne identické s palivom, vyrobeným z vyťaženej ropy, takže je vhodné pre súčasné spaľovacie motory bez nutnosti ich ďalšej úpravy. Pri výrobe paliva využíva Prometheus Fuels zelenú elektrickú energiu a palivo ostáva CO2 neutrálne. V praxi to znamená, že vozidlo nevypustí väčšie množstvo emisií CO2 pri spálení paliva, ako bolo zachytené zo vzduchu pre jeho výrobu. Týmto spôsobom sa dá okamžite znížiť produkcia CO2. Samotný transport sa podieľa až 25 % na celkovej produkcii CO2. BMW v novom spôsobe výroby paliva nevidí konečné riešenie, ale spôsob ako získať čas. Keby automobilky okamžite začali predávať výlučne elektromobily, tak v USA by trvalo výrazne viac ako 8 rokov, kým by bol celý vozový park elektrický (priemerne 8 rokov ostáva v USA vozidlo v prevádzke). 

"Schopnosť, vyrobiť palivo zo vzduchu cenovo konkurenčné fosílnym palivám, je prelomová. Vytvorením uhlíkovo neutrálneho paliva z CO2, zachyteného zo vzduchu, umožňuje spoločnosti Prometheus Fuels okamžite masívne znížiť vplyv dnešných spaľovacích motorov na klímu," nechal sa počuť Greg Smithies, Partner, BMW i Ventures. Prvé čerpacie stanice začnú ponúkať palivo, ktoré vzniklo recyklovaním CO2 už v tomto roku. Cenovo bude porovnateľné s fosílnymi palivami.

Pokračovať v čítaní