Autosuv.sk

Ostatné

BMW i5 má za sebou zimné testy zamerané na dojazd

Inžinieri sa počas testovania zamerali najmä na dojazd pri nízkych teplotách.
BMW i5 má za sebou zimné testy zamerané na dojazd

BMW radu 5 novej generácie má svoju premiéru pred sebou. Nemecká automobilka tradične pred ňou ešte zverejnila aspoň strohé informácie a zábery s testovania. Nové BMW 5 bude k dispozícii s viacerými typmi pohonu vrátane elektrického a práve testom elektromobilu i5 sa BMW vo svojej správe venuje.

Celý program testovania elektrickej verzie na cestách trval približne rok. Počas rozsiahleho testovania na vidieckych cestách, diaľniciach a špeciálne upravených testovacích okruhoch sa vývojoví inžinieri zamerali najmä na schopnosť automobilu jazdiť pri nízkych teplotách a na povrchoch s nízkou priľnavosťou.

V rámci vývojového procesu pred sériovou výrobou musel nový model BMW i5 prvýkrát preukázať svoju odvahu už vo februári 2022, keď absolvoval cestu z Mníchova do testovacieho centra automobilky BMW v Arjeplogu. Prototyp plne elektrického BMW radu 5, dokonale maskovaný špeciálnou kamuflážou, plastovými úchytkami, mriežkami a provizórnymi svetlometmi a zadnými svetlami, vyrazil na päťdňovú testovaciu jazdu z úpätia Bavorských Álp až do Dánska, a potom na okraj polárneho kruhu vo švédskom Laponsku.

Piata generácia pohonu BMW eDrive dostala ďalšie vylepšenia, základ pre dlhý dojazd a krátke časy nabíjania počas prestávok na ceste, a to aj v extrémnych podmienkach a pri teplotách hlboko pod bodom mrazu.

Konečná destinácia Arjeplog poskytla tímu vývojových a testovacích inžinierov ideálne miesto pre ich testovací program. Zasnežené cesty a zamrznuté jazerá severného Švédska so svojimi obrovskými ľadovými plochami vytvárajú dokonalé prostredie pre objavovanie toho, ako komponenty podvozku, riadiace a brzdové systémy a systémy jazdnej dynamiky a jazdnej stability navzájom spolupracujú v extrémnych vonkajších podmienkach.

Potvrdený bol už aj príchod elektrickej kombi verzie. Viac o elektromobile, ale aj o verziách so spaľovacím motorom sa dozvieme v priebehu tohto roka. Termín svetovej premiéry nie je v tejto chvíli známy, ale je to otázka týždňov maximálne mesiacov. S predajom novej generácie začne BMW najneskôr začiatkom roku 2024.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní