Autosuv.sk

Ostatné

BMW investuje 600 miliónov libier do elektrifikácie závodu v Oxforde

Investície zmenia MINI v Oxforde na plne elektrický výrobný závod, a to od roku 2030. Výroba dvoch nových elektrických modelov – 3-dverového MINI Cooper a MINI Aceman – začne vo Veľkej Británii v roku 2026.
BMW investuje 600 miliónov libier do elektrifikácie závodu v Oxforde

BMW Group oznámilo novú investíciu vo výške viac ako 600 miliónov libier do závodov MINI v Oxforde a Swindone. "Vďaka tejto novej investícii pripravíme továreň v Oxforde na výrobu novej generácie elektrických MINI a nastavíme cestu na výrobu čisto elektrických vozidiel v budúcnosti," hovorí Milan Nedeljković, člen predstavenstva BMW AG zodpovedný za výrobu.

Oxfordský závod sa pripravuje na výrobu dvoch nových elektrických modelov MINI, ktorá bude spustená v roku 2026; pôjde o 3-dverové MINI Cooper a kompaktný crossover MINI Aceman. Od roku 2030 sa tu budú vyrábať výhradne elektrické vozidlá.

MINI v Oxforde v súčasnosti vyrába 3- a 5-dverové MINI, MINI Clubman a tiež elektrické MINI. Od roku 2024 sa tu začne vyrábať nová generácia 3- a 5-dverového MINI so spaľovacími motormi, rovnako ako nové MINI Cabrio, ku ktorým sa v roku 2026 pripoja nové čisto elektrické vozidlá – trojdverové MINI Cooper a MINI Aceman.

Závod dosiahne v strednodobom horizonte výrobnú kapacitu približne 200 000 vozidiel ročne, pričom spočiatku sa budú na rovnakej výrobnej linke vyrábať vozidlá so spaľovacími motormi aj s elektromobilmi na batérie. Od roku 2030 budú brány továrne v Oxforde opúšťať výhradne čisto elektrické modely MINI.

Za niekoľko týždňov bude v závode BMW Group v Lipsku zahájená výroba nového MINI Countryman. Tento zväčšený crossover MINI bude ponúkaný s čisto elektrickým pohonom a aj so spaľovacími motormi.

Výroba novej generácie čisto elektrického trojdverového MINI Cooper a MINI Aceman bude zahájená aj v Číne. Nový výrobný závod v meste Zhangjiagang v provincii Jiangsu vznikne na základe spoločného podniku so spoločnosťou Great Wall Motor. Vývoz bude zahájený začiatkom roku 2024.

Tagy

Pokračovať v čítaní